Noc vědců poprvé na VŠE /24. 9./

Vysoká škola ekonomická v Praze se tento rok poprvé účastní Noci vědců, celorepublikové akce přibližující vědu široké veřejnosti. Noc vědců se uskuteční v pátek 24. 9. od 18:00 do 22:00 h v Rajské budově VŠE na Žižkově. Zájemce čekají zajímavé workshopy, experimenty, vzdělávací přednášky, interaktivní instalace a dokonce i úniková hra Data Adventure.

Program se zaměří na vědecké aktivity vybraných kateder VŠE a představí vědu populárně naučnou formou studentům středních a vysokých škol, rodinám s dětmi i široké veřejnosti. Návštěvníci se dozvědí, jak správně hospodařit s potravinami, jak si sestavit osobní rozpočet, vyzkouší si elektronické podepisování, naučí se odhalovat dezinformace a chybět nebude ani fotokoutek. Vstup na akci je zdarma. Kompletní program připravovaný v rámci VŠE je k dispozici na webu Noci vědců.

Česká Noc vědců se i letos objeví na prestižní mapě pořadatelů European Researches‘ Night. Česká republika se tak zařadí po bok zemí, jako je Francie, Portugalsko, Anglie nebo Izrael. Tématem letošního ročníku je ČAS.
Celorepublikovou akci zastřešuje už počtvrté jako národní koordinátor seskupení dvou ostravských univerzit (Ostravská univerzita, VŠB – Technická univerzita Ostrava) a zapojuje se do ní přes dvacet vysokých škol. Mezi nováčky se letos řadí Vysoká škola ekonomická v Praze a Vysoká škola polytechnická Jihlava. Na Noci vědců dále spolupracuje přes čtyřicet vědeckých institucí, science center, hvězdáren a dalších.

Jak vznikla Noc vědců

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.

Pro více informací navštivte web nocvedcu.cz a facebookovou událost Noc vědců v Praze a okolí.