Podpis dohody o dlouhodobé spolupráci mezi Fakultou podnikohospodářskou a Ministerstvem kultury ČR

Ministr kultury Lubomír Zaorálek včera v Nostickém paláci podepsal Dohodu o spolupráci se zástupci Vysoké školy ekonomické (VŠE). Podpisem dokumentů byla deklarována dlouhodobá vzájemná spolupráce, pomoc studentům v získávání praktických zkušeností, zlepšování studijních podmínek, prohlubování poznatků a jejich praktickou aplikaci v oblasti kultury i rozvíjení kulturních a kreativních průmyslů.

Obě dohody vytyčují především formu vzájemné spolupráce, která spočívá zejména v poradenské a expertní činnosti, poskytování konzultací při formulaci výzkumných záměrů, odborných posudků, analýz, součinnosti v pedagogické činnosti, zprostředkování odborné praxe, stáží a nově též spolupráci v rámci kulturních a kreativních průmyslů, které již nyní přispívají k rozvoji ekonomiky.

Dohoda o spolupráci mezi Fakultou podnikohospodářskou a Ministerstvem kultury je pokračováním dlouholeté úspěšné spolupráce obou institucí, kterou inicioval doc. Ing. Jiří Patočka CSc. Jejímu podpisu předcházela jednání Ministerstva kultury s vedením Fakulty podnikohospodářské, kdy na VŠE vznikla potřeba založení nového studijního oboru, který by se věnoval výchově budoucích specializovaných manažerů v kultuře. Ministerstvo kultury tuto iniciativu vítalo a přípravu nového studijního oboru podporovalo. V roce 2007 byla VŠE udělena akreditace oboru Arts management a od podzimu 2007 se obor začal vyučovat na nově vzniklé Katedře arts managementu.

Od roku 2008 je spolupráce mezi Ministerstvem kultury a Katedrou arts managementu formulována v Dohodě o spolupráci. VŠE se zavázala poskytovat Ministerstvu kultury poradenské služby, konzultovat výzkumné záměry, spolupracovat na koncepčních materiálech a vyhodnocovat dílčí kulturologické výzkumy a studie, jako například evaluace projektů k výročí Karla IV, k 100. výročí založení republiky v roce 2018, nebo k 30. výročí „sametové“ revoluce. Ministerstvo kultury se naopak zavázalo poskytovat Katedře arts managementu analýzy a studie k posouzení, využívat členy katedry v poradních orgánech a sborech, umožňovat studentům odborné stáže v útvarech Ministerstva kultury, poskytovat odborníky na specializované přednášky v nejrůznějších segmentech kultury.

Slavnostní akt podpisu se uskutečnil za přítomnosti ministra kultury PhDr. Lubomíra Zaorálka, náměstka ministra kultury Mgr. Milana Němečka, Ph.D., rektorky VŠE prof. Ing. Hany Machkové, CSc., a děkana Fakulty podnikohospodářské prof. Ing. Ivana Nového, CSc.