1.12.2017 - 8.1.2018 - Registrace vedlejších specializací

Ohlédnutí se za soutěží Nápad roku

Soutěž Vodafone Nápad roku 2012 vyhrál projekt Rozečti.se

Vítězem soutěže Vodafone Nápad roku 2012 se stal Michal Zwinger s online aplikací pro výuku rychlého čtení Rozečti.se. Druhý se umístil Tomáš Berger se systémem Leady.cz pro identifikaci firemních návštěvníků webů a na třetím místě skončil David Spáčil s projektem Videoflot sbližující nezávislé video tvůrce se zákazníky či herci.

Celkem se do letošního ročníku soutěže přihlásilo 156 projektů, což je oproti loňsku nárůst o 60 procent. „Letošní rozhodování nebylo kvůli velkému nárůstu přihlášených projektů vůbec jednoduché. Porotci museli prostudovat více než tři tisíce stránek textu, aby mohli určit finalisty pro osobní prezentace. Stejně tak kvalita přihlášených projektů a tím i konkurence mezi nápady letos byla velmi vysoká,“ komentoval průběh letošního ročníku za organizátory Martin Kešner, zakladatel soutěže Nápad roku.

Za celkově nejlepší podnikatelský záměr Vodafone Nápad roku 2012 nakonec porota vybrala online aplikaci pro výuku rychlého čtení Rozečti.se, která umožňuje výuku formou absolvování 20 připravených lekcí. Rychlé čtení je představeno kombinací e-booku, ilustračních videí a návodů k jednotlivým cvičením. Praktická interaktivní cvičení pak zlepšují práci očí a mozku. Podle autorů projektu může každý uživatel dosáhnout díky aplikaci zvýšení rychlosti čtení o 100 procent a více.

Na druhém místě se letos umístil systém Leady.cz, který identifikuje firemní návštěvníky webu. Systém vlastníkům webů například řekne, jaká firma na jejich stránky přišla a co ji zajímalo, doplní obrat, obor, ověřené kontakty a další informace. Umožňuje tak identifikovat nové klienty, více vytěžovat ty stávající a monitorovat kampaně či jiné online aktivity.

Třetí místo obsadil projekt Videoflot, který reaguje na rostoucí význam videa a poptávku po něm. V době, kdy tento obor roste o 55 procent ročně a strmě se zvyšuje i množství nezávislých video tvůrců, animátorů a dalších audiovizuálních kreativců, si projekt klade za cíl sblížit tvůrce se zákazníky a pomoci i při hledání spoluautorů, herců a dalších stejně motivovaných lidí.

V rámci letošního ročníku byly vyhlášeny rovněž dvě speciální kategorie. Kategorii Ekonom Student podnikatel pro nejlepší studentský projekt vyhrál Libor Erlebach a Monika Bajerová z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně s nápadem na ADsettee, gauč vyrobený z pětivlnného kartonu. Jedná se o ekologicky a finančně nenáročný účelový nábytek, který je možné složit bez lepení a opět snadno rozložit. Kategorii HTC Startup roku pro nejlepší již realizovaný studentský projekt vyhrál Marián Škvarek s projektem realPad, první mobilní aplikací pro prodejce rezidenčních projektů.