Studenti programu CEMS vybrali na Kickstarteru přes milion korun na jejich projekt AquaJar

AquaJar9Studenti našeho oboru CEMS Robert Kalaš a Ethan Clime zaznamenali velký mezinárodní úspěch s projektem AquaJar. Prostřednictvím crowdfundingového portálu Kickstarter získali na dokončení projektu přes milion korun. Nyní probíhá druhá kampaň na Indiegogo.

AquaJar je ve své podstatě samočistící se akvárium, které funguje na aquaponickém principu. Ve sklenici panuje dokonalý ekosystém. Rostlina umístěná ve vrchní části sklenice čistí vodu znečištěnou výkaly rybičky, z kterých sama žije a roste. Na tomto principu fungují všechna jezera a oceány. Navíc díky speciálnímu ječmennému extraktu je sklenice chráněná před řasami, a tak nemusíte akvárko čistit. Studenty inspirovala návštěva aquaponické farmy v Maine ve Spojených státech amerických. A rozhodli se, že chtějí širší veřejnosti ukázat moderní způsob farmaření pomocí malého designového výrobku určeného pro domácnosti, kanceláře nebo třeba i restaurace.

Robert s Ethanem nespolupracují poprvé. Potkali se na předmětu v rámci studia CEMS, kde vymýšleli „bottle guard“, který měl chránit obsahy zavazadel cestujících před rozbitím skleněných lahví s tekutinou. Od tohoto projektu odstoupili kvůli komplikacím s čínským dodavatelem. „Pokud vyrábíte váš produkt v Číně, musíte být před jeho expedicí tam, abyste všechno zkontrolovali,“ říká Robert a dodává „pokud vám přijde produkt s vadami, doladění těchto problémů stojí poměrně hodně peněz, které jsme už do bottle guard nechtěli investovat“. A tak se vrhli s podporou vyučujících CEMSu do AquaJar. Na tomto projektu pracují 11 měsíců. Jejich tým je složený ze čtyř členů. Jelikož pocházejí z Čech, Bulharska a Spojených států většina spolupráce probíhá virtuálně. Tento mezinárodní tým berou jako velkou výhodu. „Díky mezinárodnímu týmu jsme schopni pokrýt celosvětový trh a nebýt pouze lokalizovaní na ten český,“ usmívá se Ethan Clime.

Tímto projektem ovšem nekončí, jak sami říkají, nápadů mají hodně a Aquajar jim momentálně má pomoci s realizací dalšího projektu.
AquaJar4AquaJar6