Víte, že na Katedře logistiky už několik let úspěšně probíhá nejvýznamnější smluvní výzkum na FPH?

Od listopadu 2017 řeší členové Katedry logistiky v rámci tohoto výzkumu projekt pro společnost ORLEN Unipetrol RPA. Jedná se o několika etapový projekt pod souhrnným názvem „Petrochemical Logistics – Intermodal Distribution Network for Polyolefins – The Study Phase“, v rámci kterého katedra vyvíjí koncept intermodální distribuce polyolefinů a s tím souvisejících služeb.

Koncept obsahuje:

  • Právní vztahy mezi jednotlivými subjekty,
  • procesní a systémovou problematiku,
  • organizační problematiku s vazbou na koordinaci logistiky s interními odděleními, zejména obchodem a zákaznickým servisem, ale i s externími logistickými subjekty,
  • v neposlední řadě technickou stránku zajištění distribuce.

 

Výstupem projektu jsou mj. revidované logistické smlouvy, optimalizované vztahy s mimopodnikovými subjekty, plánovací nástroje, návrhy změn organizačních řešení v rámci vnitropodnikové logistiky, ale např. i návrh konceptu digitalizace logistických dokumentů.

Výstupy výzkumu jsou využívány jako podkladové materiály při formulování logistické strategie a uskutečňování změn v oblasti smluvních vazeb a vztahů s externími logistickými poskytovateli, toků logistických dokladů a informací a fyzického pohybu zboží především v sekundární distribuci.

V roce 2022 dokončila Katedra logistiky již pátou fázi tohoto výzkumu.

V jednotlivých fázích výzkumu byly řešeny následující oblasti:

  1. fáze (2018): Zhodnocení současného smluvního, procesního a technického nastavení sekundární distribuce, identifikace potřeb plynoucích ze sekundární distribuce a formulace příležitostí plynoucí z využití intermodální přepravy.

  2. fáze (2019): Vyhodnocení, revize a optimalizace smluvních vztahů s dodavateli, tj. poskytovateli logistických, zasílatelských a přepravních služeb.

  3. fáze (2020): Navržení možného nastavení optimální dynamiky vztahů mezi jednotlivými složkami organizace a vnějším prostředím (zákazníci, poskytovatelé služeb) pozitivně ovlivňující výkonnost zadavatele v mezinárodních obchodních operacích.

  4. fáze (2021): Analýza problematiky obchodních operací ve vazbě na logisticko-přepravní potenciál, rozpracován byl také model dynamické simulace v rámci distribuce polyolefinů a komplexně byla analyzovány i provázanosti smluvních dokumentů, které zásadním způsobem determinují vztahy mezi společností ORLEN Unipetrol RPA a jejími logistickými poskytovateli a zákazníky. Relativně separátně byla řešena i problematika blockchainu.

  5. fáze (2022): Analýza a zmapování aktuálního stavu vzniku, zpracování, oběhu a užívání logistických dokumentů v distribuci monomerů a polyolefinů. Návrh digitalizace logistických dokumentů.


Intermodální přepravní systém je způsob přepravy využívající při přemísťování více módů dopravy s tím, že v tomto systému se přepravují výhradně unifikované přepravní jednotky. V praxi se především jedná o kontejnerovou přepravu.

Polyolefin je typ polymeru. Dominantní v komerčním smyslu jsou polyethylen a polypropylen. Všechny jsou bezbarvé nebo bílé oleje nebo pevné látky. Polyolefiny jsou základem mnoha odvětví chemického průmyslu.


 

Víte, že na Katedře logistiky už několik let úspěšně probíhá nejvýznamnější smluvní výzkum na FPH?