Jiří Hnilica v podcastu re|design
Děkan FPH profesor Jiří Hnilica byl hostem podcastu o rodinných firmách re|design s Davidem Krajíčkem. Rozhovor začíná zmínkou o úspěchu magisterského programu CEMS, který v tomto akademickém roce získal ocenění nejlepší škola v rámci aliance škol CEMS, ocenění za nejlepší předmět a CEMS absolventka roku také studovala právě na FPH VŠE. Zároveň pan děkan zmiňuje, že program Master in International Management/CEMS hraje důležitou roli i v jeho nynějším zájmu o výzkum a studium rodinných firem.
Právě v okruhu zahraničních vyučujících z partnerských univerzit se jako tehdejší akademický ředitel programu poznal i s profesory, kteří se specializovali na oblast rodinných firem.
„Řízení rodinných firem se dost lišilo od toho, co hlásal učebnicový management. Ten je postaven na řízení velkých korporací, které jsou obchodované na burze. A když si vezmeme, že rodinné firmy tvoří 60-80 % všech podnikatelských aktivit ve většině zemí, tak je to oblast zajímavá ke studiu toho, jak je řídit, aby mohly úspěšně fungovat. Současně jejich společenský dopad, dopad na HDP, zaměstnanost je tak veliký, že je to důležitý sektor ekonomiky a dává velký smysl ho zkoumat. Ale to zkoumání je stále v začátcích. První odborný vědecký časopis pro tento obor vznikl až na konci 80. let.“
Profesor Hnilica se proto v roce 2016 rozhodl založit Centrum pro rodinné firmy (CRF) i na Vysoké škole ekonomické v Praze. To propojuje převážně zahraniční akademické znalosti z oboru rodinného podnikání a přenáší je a transformuje do českého prostředí. Tento proces funguje díky celé řadě významných českých rodinných firem, které jsou do Centra zapojeny a podporují jeho aktivity.
„Velkou sílu naší akademické instituce vidím v tom, jak know-how zahraničních, mnohdy staletých, rodinných firem přenášet a současně transformovat pro prostředí české ekonomiky.“
V rámci CRF dnes na výzkumu pracují akademičtí pracovníci FPH a mnozí z nich jsou velmi úspěšní. V rámci magisterského studia lze oblast rodinných firem přímo studovat například v předmětu Strategie v rodinných firmách. Přímo pro členy rodinných firem pak na FPH vznikly dva exekutivní kurzy: Budujeme rodinnou firmu pro příštích 100 let a Rodinná rada. Obsah kurzů v sobě propojuje vědecké poznatky o rodinných firmách s praxí, kterou rodinné firmy v Česku skutečně žijí.
„Firma a rodina jsou dva naprosto odlišné systémy fungující podle jiné logiky. V kurzu vytváříme bezpečné prostředí, kde účastníci nemusí mít obavy otevírat i emočně náročná témata.“
Jako jednu z výukových metod kurzů profesor Hnilica popisuje hrané případové studie. Tedy reálné situace z českých rodinných firem, anonymizované a zahrané profesionálními herci tak, aby o nich spolu s účastníky mohli lektoři diskutovat.
V další části podcastu profesor Hnilica mluví o aktuálních trendech v zahraničních rodinných firmách, pojmu úspěch, a nakonec vyjmenovává tři klíčová doporučení pro rodinné firmy: vztahy, komunikace, nevyhýbání se konfliktu.
Celý díl podcastu si můžete poslechnout ve všech podcastových aplikacích, například na odkazu tady.