Manažerské shrnutí studie „Etnograf jako čestný zprostředkovatel: úloha etnografie při podpoře projednávání místních politik v oblasti klimatu“
V tomto článku nás zajímá, jak může etnografický výzkum přispět k podpoře veřejného projednávání. Etnografii nepoužíváme pouze ke studiu deliberativních procesů, ale spíše máme v úmyslu interpretovat etnografický výzkum jako sociální praxi a zkoumáme podmínky, za nichž může mít etnografický výzkum deliberativní důsledky. Článek shrnuje výsledky multidisciplinárního výzkumného projektu Příběhy sucha, který ve svém přístupu kombinuje přírodní a společenské vědy. Cílem projektu je porozumět tomu, jak lidé na českém venkově reagují na lokální dopady klimatických změn, zejména na sucho. V návaznosti na systémový přístup k deliberativní demokracii studujeme, jak etnografie přispívá k naplňování tří deliberativních funkcí: (1) epistemické funkce; (2) etické funkce a (3) demokratické funkce. V kontextu sporů o zavlažování na jižní Moravě mapujeme argumenty hlavních aktérů a kritická napětí v místních diskurzech. Docházíme k závěru, že etnografický výzkum může díky své hybridní pozici mezi různými zdroji poznání, institucionálně uznávané odbornosti a schopnosti etablovat etnografa jako důvěryhodného aktéra převážit nad místními kritickými mocenskými nerovnováhami blokujícími deliberativní kapacitu v lokálních politických systémech.
Cílová skupina stakeholderů: sociologists and social anthropologists, policy makers and CSOs representatives
Citace: Zandlová , M. & Čada, K. (2023): Ethnographer as honest broker: the role of ethnography in promoting deliberation in local climate policies, Critical Policy Studies: 1-20. DOI: 10.1080/19460171.2023.2258174
Zdroj: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/19460171.2023.2258174