Článek Ondřeje Machka o stresu v pracovním prostředí pro Podnikatel.cz

O tom, že některé druhy stresorů mají do jisté míry na jednotlivce i organizace pozitivní vliv, píše ve svém článku pro Podnikatel.cz Ondřej Machek z Katedry strategie FPH. Jaké to jsou a jak nastavit pracovní prostředí, aby stres vedl k zadostiučinění a ne pocitu bezvýchodnosti?

Negativní stresory mají podobu „překážek“. Patří mezi ně například politikaření, nadměrná byrokracie či nejednoznačné pracovní role. Takové stresory není možné vlastními silami překonat a na duševní pohodu zaměstnanců mají jednoznačně negativní vliv. Jiné stresory však představují „výzvy“. Pokud se vyskytují v rozumné míře, představují možnost úspěchu a osobního růstu, a paradoxně tak slouží jako motivační faktory. Řadíme sem například nutnost řešit komplexní problémy či pracovní náplň vyžadující pozornost a přesnost.

Nová studie z Fakulty podnikohospodářské zkoumala, jak mentální zátěž a emoční zátěž ovlivňují chování zaměstnanců vůči podniku nebo vůči kolegům. Přečtěte si více o výsledcích studie a o tom, jak navrhnout pracovní prostředí, aby nedocházelo ke kontraproduktivnímu chování v článku na Podnikatel.cz.

Článek Ondřeje Machka o stresu v pracovním prostředí pro Podnikatel.cz