Andrea Sáenz de Viteri a Marek Hudík o laureátech Nobelovy ceny za ekonomii 2024

V pondělí 14. října udělila Královská švédská akademie věd letošní Nobelovu cenu za ekonomii trojici výzkumníků působící na amerických univerzitách. Daron Acemoglu, Simon Johnson a James Robinson ji dostali za zkoumání vlivu tzv. institucí na ekonomickou prosperitu.

 

„Jejich práce je průkopnická v hloubce porozumění komplexních vztahů mezi institucemi a ekonomickou prosperitou lidských společenství či státních zřízení. Vedle mnohých vědeckých článků se jim navíc podařilo své závěry představovat i širší veřejnosti prostřednictvím čtivých knih, které se staly bestsellery, například „Proč národy selhávají: Původ moci, prosperity a chudoby“ či „Úzký koridor: Státy, společnosti a osud svobody“,“ píše ve svém článku pro Seznam Zprávy Andrea Sáenz de Viteri z Katedry manažerské ekonomie FPH.

 

Proč jsou instituce tak důležité? Jaké instituce vlastně podle letošních laureátů vedou k prosperitě? Jaký mají dlouhodobý vliv historické události na současnou prosperitu? O tom píše ve svém článku ve víkendové příloze Orientace Lidových novin, která nyní vychází v tištěné verzi v MF DNES, proděkan Marek Hudík, který také působí na Katedře manažerské ekonomie FPH.

Andrea Sáenz de Viteri a Marek Hudík o laureátech Nobelovy ceny za ekonomii 2024