FPH mentoring: Rozhovor s mentee Julií Kubátovou

Třetí ročník FPH mentoringu se nachýlil ke konci. Prošlo jím už několik desítek studentů a absolventů, a tak jsme se rozhodli vám ho blíže představit jak z pohledu menteeho, tak z pohledu mentora, kteří byli součástí právě toho letošního ročníku.

Přihlašování do nového ročníku FPH mentoringu právě běží, a to až do 31. října. Více zjistíte zde.

 

Jako první vám přinášíme rozhovor s mentee Julií Kubátovou.

Julie Kubátová

Julie Kubátová

Julie Kubátová je studentka posledního ročníku navazujícího magisterského programu Management s vedlejší specializací Manažerská psychologie a sociologie. Jejím velkým koníčkem je běhání, které ji pomáhá udržovat nejen fyzickou kondici, ale také duševní rovnováhu. Ráda objevuje nové trasy, ať už v přírodě, nebo v městských parcích.

 

Jak jste se dozvěděla o FPH mentoringu?
O mentoringovém programu jsem se dozvěděla prostřednictvím emailů s nabídkou účasti, které chodí na začátku zimního semestru. Skutečný impuls k tomu, abych se o program začala zajímat hlouběji, mi ale dala kamarádka z FMV, která se zúčastnila mentoringu na své fakultě a měla s ním velmi pozitivní zkušenosti.

 

Co Vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla zapojit do mentoringového programu a jaká byla Vaše očekávání na začátku?
Hlavním impulsem, jak jsem již zmínila výše, bylo doporučení od kamarádky, která absolvovala mentoring na FMV a velmi si ho pochvalovala. Řekla jsem si, že když naše fakulta nabízí podobnou možnost, stojí za to ji vyzkoušet. Na začátku jsem ale sama nevěděla, co přesně očekávat – neměla jsem jasně stanovené cíle a nevěděla jsem, s kým přesně budu spárována. Předpokládala jsem, že to bude pro mě výstup z komfortní zóny, což byl jeden z důvodů, proč jsem se chtěla zapojit. Doufala jsem, že se naučím něco nového o sobě či se něco nového naučím.

 

Jak Vám spolupráce s mentorem pomohla v profesním nebo osobním rozvoji? Můžete uvést konkrétní příklad?
S mentorem jsme řešili více věcí současně, a to jak profesní rozvoj, tak ten osobní. Po návratu z Erasmu jsem hledala práci na částečný úvazek ke studiu a mentor mi poskytl cenné rady, například jak se připravit na pohovor nebo jak efektivně jednat o mzdě. Když už jsem práci získala, probírali jsme zpětnou vazbu, jak ji přijmout a jak ji dávat. Mentor mi také pomohl s diplomovou prací zaměřenou na mentoringový program – jeho expertíza mi byla užitečná při sestavování osnovy a cílů práce. Kromě toho jsme se věnovali i softovým dovednostem, jako je time management, a uvědomila jsem si také, jak je důležité najít čas na odpočinek a lenošení 😊.

 

Jaké dovednosti nebo znalosti jste se díky mentorovi naučila a jak je nyní aplikujete ve své práci/studiu?
Naučila jsem se konkrétní techniky na pohovory a také, jak zůstat klidná ve stresových situacích. Získala jsem odvahu požádat o zvýšení platu, což byl rozhovor, kterému jsem se dříve vždy vyhýbala. Díky mentorovi jsem si mohla tuto situaci nanečisto vyzkoušet a obdržet zpětnou vazbu. Rovněž jsem se naučila řešit problémy, když něco nefunguje se snahou nevyvolat další konflikty.

 

Bylo něco, co Vás v průběhu mentoringu překvapilo nebo co jste nečekala?
Překvapilo mě, jak rychle jsem si zvykla na mentora a jak příjemné bylo mít někoho, komu jsem se mohla svěřit a požádat ho o radu nebo názor.

 

Jaký byl největší přínos mentoringového programu pro Vás osobně?
Největším přínosem pro mě bylo vystoupení z komfortní zóny a možnost učit se od zkušeného profesionála. Díky tomu jsem získala nový pohled na sebe samu a mohla si uvědomit své silné a slabé stránky. Zároveň jsem získala i nové tipy a triky do života 😊.

 

Co byste doporučila ostatním, kteří uvažují o zapojení do mentoringového programu?
Rozhodně bych doporučuji všemi deseti 😊. Bez ohledu na to, zda chcete řešit obchodní záležitosti nebo osobní rozvoj, nebo i když zatím nevíte, co či zda něco chcete řešit, získáte cenný náhled od člověka s bohatými zkušenostmi z praxe.