FPH Success: Jak hráčka curlingu otevřela galerii
Karolína Špundová studuje na FPH Arts management a zároveň se profesionálně věnuje curlingu. Nejenže má za sebou několik sportovních úspěchů, ale ještě k tomu stihla se dvěma spolužáky otevřít galerii ve vestibulu metra na náměstí Republiky. Jak jdou tyto dva světy dohromady? Nejen o tom jsme si povídali s Karolínou v našem rozhovoru.
Karolíno, začnu od začátku 😊 Jak ses dostala ke curlingu? A jak dlouho už se mu věnuješ?
Ke curlingu jsem se dostala přes rodinného známého, který curling kdysi hrál a my jsme se na něj chodili dívat. Rodiče říkali, že mě to bavilo sledovat a po pár letech jsem to šla vyzkoušet na curlingový nábor pro děti. Curlingu se věnuji třináct let, tedy od roku 2010.
Co je tvůj největší sportovní úspěch?
Za svůj největší úspěch považuji 5. místo na Mistrovství světa juniorů B z let 2016, 2017 a 2019. Zároveň jsem nyní nominována do národního ženského týmu, který bude reprezentovat Českou republiku na Mistrovství Evropy od 18. 11. – 25. 11. 2023 ve skotském Aberdeenu.
Co tě na curlingu baví?
Na curlingu mě baví spousta aspektů. Mám ráda týmové a zimní sporty, čímž je pro mě curling ideální. Curling vyžaduje složitou strategii k utváření hry a vyžaduje mentální a fyzickou připravenost. Zápasy trvají i 2,5 hodiny, což vyžaduje neustálou koncentraci a soustředění do posledního momentu. Hráči jsou v týmu na sebe vázáni. Odhazující hráč kámen hodí a metaři musí přesně odhadnout rychlost. Skip, který v týmu tvoří strategii, reaguje na informace od metařů a dává pokyny ohledně směru kamene. Je to komplexní disciplína.
Máš nějakou metu, které bys v curlingu ráda dosáhla?
Ráda bych reprezentovala Česko na mistrovství světa a kvalifikovala se s týmem na Olympijské hry.
Jak často trénuješ? A jak to vše jde skloubit se školou?
Trénuji čtyřikrát týdně pouze curling a alespoň třikrát týdně se věnuji fyzické přípravě. O víkendech hrajeme turnaje v Čechách i v zahraničí. Škola mi vždy vyšla vstříc pomocí různých individuálních plánů. Nyní mi na VŠE pomáhají zejména programy UNIS a Duální kariéra, díky nimž mám možnost mít větší svobodu, pokud jde o rozložení povinností a času.
Pro rok 2022 jsi byla zařazena do zmiňovaného programu UNIS. Můžeš nám přiblížit, o co jde?
Program UNIS je pro vrcholové sportovce, kteří studují na vysokých školách. Tento projekt spadá pod VICTORII – Vysokoškolské sportovní centrum Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Cílem projektu je zabezpečit nejlepší podmínky pro trénování.
Proč Arts management, když se profesionálně věnuješ sportu? Jdou tyhle dva světy dohromady?
Umění mě vždy fascinovalo a věděla jsem, že bych chtěla pracovat v kulturní sféře. Chtěla jsem se více rozvíjet v oblasti kultury, která pro mě byla dosud pouze koníčkem. Umění může v člověku probouzet komplikované myšlenky. Curling pro mě představuje aktivitu, při níž mohu vypnout a nechat odpočinout mysl, zatímco tělo pracuje. Tímto způsobem se pro mě oba světy krásně doplňují.
Co utvářelo tvůj vztah k umění a kultuře?
Umění mě vždy bavilo, přes malbu, kinematografii k fotografii. Rodina mě vždy vedla ke kultuře. Na gymnáziu jsem si vybrala seminář dějin umění, který mě naprosto nadchl a začala jsem se o svět umění zajímat i z jiného pohledu. Chtěla jsem rozšířit své znalosti v oblasti, která s uměním úzce souvisí, a proto jsem se rozhodla pro studium Arts managementu.
Vím, že ses podílela na založení Galerie Postoj. Curling a studium ti byly málo? 😀
Ha ha, rozhodně ně. Myslím, že je fajn si vyzkoušet v rámci studia i praxi. Během několika předmětů jsme měli možnost si vyzkoušet založení fiktivních projektů, ale nic nás nenaučí víc než praxe. Spolužák Filip Kolář nám představil svůj nápad a my jsme s k němu s Otakarem Šubrtem přidali. Nyní spolu tvoříme tým, který stojí za celým chodem galerie. Osobně jsem zodpovědná za celou marketingovou komunikaci galerie.
Co teď aktuálně v Galerii Postoj vystavujete?
Pro nás je důležité prezentovat umění tak, aby tomu rozuměla široká veřejnost. Galerie se nachází na veřejně přístupném místě, které navštíví denně stovky cestujících, je tedy nutné, aby výstavy byly komunikované srozumitelnou formou kurátorského jazyka. Minulý měsíc jsme měli vernisáž ve spolupráci s festivalem ilustrace LUSTR. Jedná se o výstavu s názvem „Jak se máš?“ od ilustrátora a grafika Patrika Antczaka. Nyní jsou v objektu galerie vytvořeny výrazy a obličeje z papíru, ke kterým lidé mohli přilepit samolepku podle jejich aktuální nálady.
Jaké máte s galerií další plány?
V tuto chvíli pracujeme na přípravě dalších dvou výstav u nás v galerii. Pro příští rok plánujeme prezentaci českého umění v zahraničí.
Čemu se chceš věnovat do budoucna – spíše sportu nebo kariéře v oblasti umění?
Curling můžu hrát na vrcholové úrovni třeba i dalších patnáct let. Umění se můžu věnovat celý život. Momentálně bych si přála oba tyto světy kombinovat, jak nejdéle to půjde.