FPH zpracovala pro Úřad vlády ČR socioekonomickou analýzu regulovaného trhu s konopím
Samopěstování, konopné kluby nebo regulovaný trh? Fakulta podnikohospodářská zpracovala pro Úřad Vlády ČR důkladnou socioekonomickou analýzu, ve které vyčísluje náklady a přínosy zavedení různých variant regulovaného trhu s konopím. Výsledky představili minulý týden na tiskové konferenci autoři analýzy Patrik Sieber a Tomáš Ryška z Katedry strategie FPH.
Všechny z analyzovaných variant, kterými jsou legalizace samopěstování, samopěstování s konopnými kluby a regulace konopného trhu za dohledu státu, mohou ve srovnání se stávajícím stavem přinést výhody.
„Mezi socioekonomické efekty patří zejména změna v kvalitě produkce a souvisejících služeb, včetně její legality, informovanosti a přímých dopadů na kvalitu života spotřebitelů, změny v kvantitě spotřebované produkce, změny v nákladnosti a struktuře dodavatelského řetězce a emise do ovzduší. Mezi finanční efekty dopadající na veřejné rozpočty patří dodatečné náklady na správu daně, dodatečné náklady na agenturu a dodatečné příjmy z daní a poplatků,” říká Patrik Sieber.
Nejvýhodněji vychází ta varianta, která kombinuje všechny tři možnosti včetně regulovaného trhu. V součtu by tato varianta přinesla celkové čisté společenské benefity ve výši 5,5 mld. Kč ročně.
O analýze si můžete přečíst či poslechnout v následujících médiích: