Manažerské shrnutí studie „Firm Size Distribution in the Central European Context“
Tento článek analyzuje distribuci firem dle velikosti v šesti vybraných zemích v letech 2012 a 2017. Odhady jsou prováděny vždy za celou danou ekonomiku a dvě podskupiny firem. Srovnávány jsou země Visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) s podobnou hospodářskou aktivitou a sousední ekonomicky vyspělejší země Německo a Rakousko. Jako hlavní cíl článku popisujeme distribuci firem pomocí ověřování platnosti Zipfova zákona ve vybraných ekonomikách a jejich odvětvích. Velikost firem byla vždy měřena pomocí tržeb. Naše výsledky potvrzují pozitivně zešikmené rozložené velikosti firem, ovšem Zipfův zákon neplatí pro distribuci všech firem dle velikosti tržeb v celé ekonomice (nebo v ekonomické podskupině), ale pouze na úsecích v pravé části distribuce (firmy s větším turnover v rámci celé dané ekonomiky), což je v souladu s mnoha prezentovanými výzkumy, kde Zipfův zákon platí jen pro firmy nacházející se v horním chvostu distribuce, respektive od nějaké minimální velikosti firem.
Tento článek přispívá k pochopení rozložení firem v ekonomikách, respektive v jejich odvětvích. Znalost proporce zastoupení velkých a malých firem je důležitá pro odhadování makroekonomických dopadů případné změny distribuce firem. Čím více je tržní síla koncentrována v malém zlomku firem, tím i malé změny v distribuci firem mohou mít relativně velké makroekonomické dopady ať již ve smyslu zaměstnanosti či objemu nabízené produkce. Při rozložení firem dle mocninného zákona mohou šoky (změny) na firemní úrovni způsobovat změny i na agregátní úrovni.
Cílová skupina stakeholderů: Tvůrci politik podpory podnikání, podnikatelé
Citace: Štamfestová, P., Sobíšek, L., & Hnilica, J. (2023). Firm size distribution in the the central European context. Central European Business Review 12/5, pp. 1-24. DOI: 10.18267/j.cebr.345
Zdroj: https://cebr.vse.cz/getrevsrc.php?identification=public&mag=cbr&raid=620&type=fin&ver=2