Manažerské shrnutí studie „Období nejistoty jsou spojena s vyšší mírou akceptace menšin“
Tato studie zkoumá, jak nejistota ve společnosti – například v důsledku politických krizí, hospodářské nestability nebo pandemií – ovlivňuje postoje obyvatel vůči menšinovým skupinám, konkrétně muslimům a Židům. Na základě dotazníkových odpovědí více než 227 000 osob ve 56 zemích v období 1990–2020 autoři zjišťují, že v obdobích zvýšené nejistoty mají lidé tendenci projevovat vyšší míru akceptace vůči těmto skupinám. Analýza propojuje odpovědi jednotlivců s mírou nejistoty v jejich zemi v době rozhovoru, přičemž nejistota je měřena četností výskytu slova „uncertain“ ve zprávách o zemích publikovaných Economist Intelligence Unit.
Možná překvapivě studie ukazuje, že v dobách nejistoty jsou lidé vůči menšinám tolerantnější. Místo aby se uzavírali do sebe, mnozí reagují otevřeností a snahou o spolupráci tváří v tvář sdíleným výzvám. Tento vzorec je nejvýraznější v zemích se silnými institucemi a svobodnými médii. Efekt se projevuje – byť slaběji – také vůči jiným menšinám, například gayům a Romům. Zjištění naznačují, že nejistota, často vnímaná negativně, může rovněž přispívat ke společenské soudržnosti. Pro tvůrce politik z toho plyne, že i v turbulentních obdobích mohou existovat příležitosti k posílení inkluze – zejména v těch společnostech, které chrání otevřenost a svobodu projevu.
Cílová skupina stakeholderů: Tento výzkum je zvláště relevantní pro široké spektrum aktérů, včetně badatelů v oblasti sociálních věd, tvůrců politik zabývajících se integrací a společenskou soudržností, mezinárodních organizací a nevládních organizací zaměřených na práva menšin a reakce na krize, mediálních platforem a think-tanků zapojených do veřejné debaty, jakož i pedagogů a institucí věnujících se občanskému vzdělávání.
Citace: Berggren, N., Bergh, A., & Nilsson, T. (2025). Periods of uncertainty are linked to greater acceptance of minorities. Journal of Comparative Economics. V tisku.