Šediny jsou dle statistik předpokladem pro úspěch v podnikání. Výzkumníci z FPH VŠE nyní zjišťují, jak dříve narozené motivovat k zakládání firem
Česko se posouvá do tzv. stříbrné ekonomiky, tedy ekonomiky, v níž dominantní slovo mají obyvatelé starší 50 let. Česká populace stárne, ale dnešní dříve narození jsou zdravější, mají vyšší životní úroveň, jsou aktivnější a hlavně jsou majetnější. Zatímco v jiných státech obdobná demografická situace stimulovala byznys a ekonomiku, v případě České republiky je nejisté, nakolik se podaří ze stříbrné ekonomiky těžit. Ve výzkumném projektu Podnikání jako druhá kariéra nyní výzkumníci z Fakulty podnikohospodářské VŠE zjišťují, jak dříve narozené Čechy v podnikání podpořit.
Pozitivní zkušenost s tzv. stříbrnou ekonomikou mají zejména Spojené státy, které zažily razantní zestárnutí populace o několik desítek let dřív a kde je aktuálně 35 % populace starší 50 let. Jde o skupinu, která nejenže drží podstatný podíl bohatství v zemi, ale má klíčovou úlohu v byznysu.
Dle studie vedená Pierrem Azoulayem z roku 2020 průměrný věk zakladatelů 1 z 1 000 nejrychleji rostoucích nových amerických podniků činí 45 let. “Stříbrní” také bývají podnikatelé ve špičkových technologiích i ti, kterým se podaří úspěšný prodej firmy.
Aktuálně se stříbrnou ekonomiku daří rozvíjet například v Austrálii. „Okolo 61 % firem tam je založeno podnikateli starších 40 let. Tito lidé mají širokou síť kontaktů, kapitál a často už také mají zákazníky do startu podnikání,” říká Nina Bočková z katedry podnikání Fakulty podnikohospodářské VŠE, která je hlavní řešitelkou výzkumného projektu Podnikání jako druhá kariéra.
Ekonomický růst v Evropě má zajistit stříbrná ekonomika
„Stereotyp, který zdůrazňuje mládí jako klíčovou vlastnost úspěšných podnikatelů, není na místě. Nejen zkušenost ze Spojených států či Austrálie ukazuje, že chuť podnikat i úspěch v byznysu přichází až s šedinami. Jakmile se takto začne prosazovat populačně silná generace, tak to logicky stimuluje ekonomiku celé společnosti,” říká Bočková.
Stárnutí populace lze nyní pozorovat nejen v Česku, ale i v mnoha dalších evropských zemích. Zatímco jde o trend, který s sebou nese celou řadu výzev a problémů zejména s ohledem na zdravotní a důchodový systém, pro byznys a ekonomiku nemusí být zvyšující se podíl majetných a aktivních lidí v populace ani zdaleka negativní.
„Ostatně pojem “stříbrná ekonomika” použila Evropská komise poprvé v roce 2015 v souvislosti se stárnutím evropské populace a z něj plynoucích ekonomických příležitostí,” dodává Bočková s tím, že ty v zásadě spočívají ve vyšší spotřebě ekonomicky silných generací a pak také v jejích vlastních byznysových aktivitách, které mohou ekonomice státu obzvláště pomoci, jako tomu bylo například v již zmíněných Spojených státech.
Stříbrná ekonomika je v ČR v ohrožení
V Česku to nicméně zatím s boomem stříbrné ekonomiky vypadá nejistě. „Z registru ekonomických subjektů jsme dataminingem zjistili, že v Česku začalo v letech 2016 a 2023 po čtyřicítce podnikat každoročně v průměru 13 000 osob. To není málo – jde o zhruba 70 % registrovaných podnikatelů a jen ve věku 41-45 let je přes 14 % prvopodnikatelů. Jenže v naprosté většině zůstávají živnostníky bez zaměstnanců,” říká Ivana Svobodová z FPH VŠE, která je jednou ze spolupracovnic výzkumného projektu. Takový stav podle ní vyhlídky boomu stříbrné ekonomiky v Česku značně omezuje.
Ve výzkumném projektu Podnikání jako druhá kariéra, který podpořila Technologická agentura České republiky, se nyní výzkumníci z Katedry podnikání Fakulty podnikohospodářské VŠE zaměří na to, co Čechům a Češkám po čtyřicítce brání zakládat firmy či jak by je stát mohl v podnikání podpořit, aby co nejvíce využil potenciál stříbrné ekonomiky. Dílčí výsledky by už měly být prezentovány letos v listopadu za účasti vedení odboru podnikání Ministerstva průmyslu a obchodu a Czechinvestu. Kompletní závěry budou představeny na podzim roku 2026.
„Například v Austrálii lze najít 21 vládních programů, které podporují firmy založené staršími lidmi. Pokud v Česku urychleně nezjistíme a nenastavíme efektivní formy podpory pro start podnikání po čtyřicítce, tak potenciál ekonomického růstu ze stříbrné ekonomiky bude omezený a bude stát pouze na spotřebě,” uzavírá Bočková.