Studenti CEMS získali první tři místa v soutěži Startup VŠE
V úterý 14.12. 2021 proběhla soutěž Startup VŠE organizovaná Katedrou podnikání a podnikatelským akcelerátorem xPORT VŠE. Studentské týmy soutěžily o stipendium ve výši 40 000 Kč na podporu inovativního podnikání. Do finále bylo z přihlášek vybráno sedm týmů z celé VŠE.
V pětičlenné porotě zasedli zástupci akademické sféry i investorské komunity. Za investory byla v porotě Vladimíra Josefiová z venture fondu Reflex Capital, která působí také jako CFO startupu Spaceti. Dále v porotě zasedla Zuzana Ondrejová z J&T Ventures. Vítězný tým vybíral také Matěj Zabadal z V-Sharp Ventures. Akademickou sféru reprezentoval vedoucí Katedry podnikání a proděkan pro vědu a výzkum Fakulty podnikohospodářské prof. Martin Lukeš. Akcelerátor xPORT VŠE v porotě zastupoval Jakub Stránský, zkušený mentor a zakladatel startupu Techambition.
Týmy čekala online prezentace ve formátu „startup pitch“ a následná diskuse s porotou. Tu zajímala velikost problému, který startup řeší, schopnost týmu dodat produkt na trh a potenciál na dynamický růst.
Titul Startup VŠE získal tým SunAware.
SunAware řeší negativní dopady UV záření na dětskou pleť. Jejich první produkt je čepice, která upozorní rodiče v případě přílišného vystavení pokožky slunečním paprskům. Základem řešení je chytrá textilie, která podle množství UV záření mění svou barvu a tím rodiče varuje. Tým SunAware chce postupně rozšiřovat produktovou nabídku o další chytré textilie.
V dnešní době se mnoho rodičů obává negativního vlivu UV záření na pokožku jejich děti. Ale kdy už je vystavení UV záření příliš velké a jak jej můžeme měřit?
Chtěli jsme pro tento problém najít řešení a přišli jsme s první UV detekční pokrývkou hlavy pro děti. Pomocí chytrého textilního řešení náš klobouk indikuje úroveň vystavení UV záření pomocí proužku měnícího barvu. Tímto způsobem jsou rodiče včas upozorněni a mohou přijmout vhodná opatření k ochraně svého dítěte před škodlivým UV zářením.
Naším cílem je stát se společností, která poskytuje řešení zaměřená na zákazníky prostřednictvím inovativních chytrých textilií. V budoucnu se chceme zaměřit i na segmenty mimo oblečení pro děti a UV detekce a pokrýt širokou škálu potřeb zákazníků a případů využití chytrých textilií.
Náš tým tvoří cílevědomí a zapálení studenti programu CEMS. Naším posláním je vzdělávat a pomáhat rodičům na jejich cestě k tomu, aby jejich děti byly v bezpečí, a zároveň si mohli užívat čas se svými nejbližšími bez starostí.
Na druhém místě se umístil tým TalentSeed, který pracuje na digitálním řešení pro hledání mladých fotbalových talentů.
TalentSeed je prostředníkem mezi fotbalovými kluby, trenéry a mladými neobjevenými fotbalovými talenty. Představte si ho jako „LinkedIn pro sportovce“. S TalentSeed chceme dát šanci všem mladým začínajícím fotbalistům stát se profesionály, bez ohledu na to, kde se nacházejí nebo z jakého prostředí pocházejí. Toho dosáhneme crowdsourcingem databáze mladých profesionálních hráčů z celého světa, kterou zpřístupníme trenérům. Tímto způsobem vytvoříme celosvětovou propojenou síť, kde tyto talenty mohou na jedné straně nabízet své fotbalové dovednosti a na straně druhé bez námahy přinášet cenná aktiva fotbalovým klubům a trenérům.
Třetí místo obsadil tým City Adventure, který vyvíjí hry pro cestovatele. Jejich cílem je zprostředkovat lokální znalost města a zábavnou formou hráčům ukázat zajímavá místa.
Organizační tým Startup Semestru VŠE už pracuje na přípravě soutěže pro letní semestr 2022. Pro aktuální informace sledujte facebook Katedry podnikání.