Nikola Rosecká o doktorském studiu a výzkumu rodinných firem

O čem je studium Ph.D. a proč se pro něj rozhodla, nám v rozhovoru prozradila, dnes už jeho absolventka, Nikola Rosecká.
„Ph.D. studium musí člověka bavit, v opačném případě si dovolím říci, že šance Ph.D. studium dokončit je mizivá,“ říká mimo jiné v rozhovoru, který si můžete přečíst níže.

 

Proč jste se rozhodla pro Ph.D. studium? Co byla Vaše hlavní motivace studovat dál?
Když jsem dokončila magisterské studium, hned jsem v hlavě měla otázku „a co teď dál“. Pro mnoho lidí zvláštní, ale já jsem si nedokázala představit, že bych se na půdu univerzity v dalším semestru opět nepodívala. Rozhodovala jsem se mezi MBA a Ph.D. studiem. Nakonec pro mě v dané době zvítězilo doktorské studium, přičemž zásadní pro mě byl tehdy rozhovor s mým nynějším školitelem a vedoucím mé diplomové práce. Pokud bych to měla shrnout jednou větou, hlavní motivací pro mě bylo dále se vzdělávat a neusnout na vavřínech.

 

Co Vám studium Ph.D. takzvaně dává? Co Vás na tom baví?
Nejprve bych zmínila, že Ph.D. studium musí člověka bavit, v opačném případě si dovolím říci, že šance Ph.D. studium dokončit je mizivá. Mě na doktorském studiu baví hlavně tři věci, a to projekty, konference a publikační činnost. Za prvé se díky doktorskému studiu můžete podílet na řadě projektů. Měla jsem svůj vlastní projekt v rámci interní grantové agentury (IGA 1), dále jsem byla hlavní řešitelkou projektu IGA/A s podporou MŠMT a zároveň jsem členkou týmu GAČR. V rámci projektů je možné vycestovat na prestižní zahraniční konference, kde se potkáte s dalšími Ph.D. studenty. Zároveň máte možnost si popovídat i s odborníky, které ve svých článcích citujete. Ačkoliv je publikační činnost náročný proces a je to tzv. běh na dlouhou trať, ten pocit, když dokončíte projekt, sepíšete článek, prokoušete se několika koly recenzního řízení ve vědeckém časopise a následně dostanete email, že váš článek byl přijat k publikování, je k nezaplacení.

 

Co pro Vás byla na Ph.D. studiu největší výzva?
Největší výzvy pro mě byly dvě. Prvních z nich je zcela jistě publikační činnost. Celkově může trvat proces recenzního řízení klidně rok a půl, a k tomu si ještě přičtete měsíce strávené na projektu, ve kterém sbíráte data, a následně čas, kdy píšete samotný článek. Druhou výzvou z mého pohledu byla zahraniční stáž, která není koncipována jako běžný Erasmus nebo výměnný pobyt, ale jedná se o pobyt u odborníka v oboru vaší disertační práce, se kterým vaši disertační práci konzultujete. Doteď si pamatuji, když jsem sepsala email odborníkovi, z jehož článků jsem v disertační práci vycházela, a jen doufala, že odepíše. A opravdu odepsal. Strávila jsem na jeho domovské univerzitě velmi užitečný čas a v kontaktu jsme doteď.

 

Zkusila byste přiblížit studium Ph.D. těm, co nemají tušení, co to obnáší.
Doktorské studium s sebou nese řadu požadavků. Na začátku studia musíte absolvovat povinné předměty a absolvovat státní doktorskou zkoušku. Dále je potřeba na začátku druhého a třetího ročníku absolvovat povinná kolokvia, která ověřují váš progres a stav vašeho bádání. Zároveň musí Ph.D. student aktivně vystoupit na minimálně dvou prestižních vědeckých konferencí, podat výzkumný grant (výše zmíněný interní grant IGA 1) a absolvovat výzkumný pobyt v délce minimálně jednoho měsíce. Mimo všechny tyto aktivity je třeba, aby se doktorand podílel na výuce, a to minimálně dvěma vyučovacími hodinami za semestr. V pokročilejší fázi studia se doktorand musí zúčastnit malé obhajoby disertační práce a publikovat článek v recenzovaném časopise registrovaném v databázi Scopus. Pokud je výše zmíněné splněno, může doktorand přistoupit k velké obhajobě disertační práce. Mimo požadavky, které jsem zmínila, se samozřejmě doktorand podílí na fungování fakulty a dalších aktivitách.

 

Čím se aktuálně zabýváte?
Já jsem na konci března absolvovala velkou obhajobu mé disertační práce a úspěšně doktorské studium dokončila. Nicméně dále pokračuji ve výzkumu rodinných firem a aktuálně pracuji na revizi článku zabývajícího se dlouhodobou orientací rodinných firem a dopady do jejich společenské odpovědnosti (CSR).

 

Co Vás přivedlo k tématu rodinných firem?
To byla poměrně náhoda. Původně jsem se chtěla v disertační práci zabývat oceňováním podniků, ale tento obor je poměrně obsáhle probádán a při první rešerši literatury se zdálo, že není již možné přijít s něčím „objevným“. Tudíž jsem hledala jiné obory, které jsou neprobádané a je možné přijít s výstupy, které obohatí mezinárodní literaturu. V tu dobu jsem se potkala s mým nynějším školitelem, který mě na téma rodinných firem přivedl, a jsem velmi ráda, že se tak stalo. V rámci mé disertační práce jsem se zabývala rolí nerodinných manažerů v rodinných firmách, zejména pak v konfliktech mezi členy rodiny. Například jedním z výstupů mé disertace je systematická rešerše literatury, která se zabývá konfliktními procesy v rodinných firmách a jakou roli v nich hrají nerodinní zaměstnanci. V rešerši je popsána typologie konfliktů, která dosud neexistovala.

 

Co plánujete dál? Čeho byste ráda dosáhla?
Po dokončení doktorského studia nadále pokračuji na Katedře strategie a budu se podílet na výuce, výzkumech a publikační činnosti. Ačkoliv se již na velké obhajobě zmiňovalo téma habilitační práce a otázky tohoto typu, já si další cestu ponechávám otevřenou. Aktuálně si chci užít trochu volného času a načerpat síly. Teprve poté si budu moci stanovit další „metu“. Nicméně jeden cíl mám, a to že bych chtěla publikovat článek v časopise Family Business Review, který je považován za nejprestižnější v oboru rodinných firem.

 


Přihlašování do doktorských programů je právě otevřeno!

Na FPH nabízíme čtyřletý prezenční nebo kombinovaný doktorský program Management a manažerská ekonomie v češtině nebo v angličtině.

Přihlásit se můžete právě nyní až do konce května 2023. Podrobnosti k přihlašování najdete zde.

Nikola Rosecká o doktorském studiu a výzkumu rodinných firem