FPH Success: Dressibly, udržitelná móda

Skvělého úspěchu dosáhl studentský tým Matěje Pokorného, Jiřího Blažka, Júliuse Bartóka a Jakuba Třečka se svým projektem Dressibly, probojovali se totiž mezi 10 finalistů ocenění Social Impact Award 2020 a zvítězili v kategorii Community voting.

Proto jsme se rozhodli vyzpovídat jednoho ze spoluzakladatelů Dressibly – Matěje Pokorného, našeho studenta navazujícího magisterského programu Management. Takže pokud se chcete dozvědět více o tomto projektu, ale také o FPH, tak si přečtěte následující rozhovor.

 

Matěji, pověz nám, o čem Dressibly je?

Přes 80 miliard kusů oblečení se vyrobí každý rok. Ve špatných podmínkách pracují lidé 12 – 18 hodin denně za $2 na den. A často pracují i děti. Používá se obrovské množství chemie a vody (na jedno triko okolo 2 700 l). V průměru se pak jeden kus oblečení nosí 5x, následně se vyhodí a kolečko se opakuje.

My s Dressibly inspirujeme lidi k udržitelnému životnímu stylu prostřednictvím našeho blogu a udržitelné módy, kterou nabízíme na našem eshopu. Přinášíme alternativu k fast fashion (tzv. rychlá móda), která drancuje přírodu i lidi, kteří v tomto odvětví pracují, a zároveň edukujeme trh, sázíme stromy za každý prodaný kus a pomáháme s upcyklací. Díky tomu pomáháme jak v Indii, kde mohou lidé pracovat ve férových a bezpečných podmínkách, tak lokálně, což je za mě ideální kombinace.

 

Jak se zrodila myšlenka tohoto projektu?

Myšlenka vznikla jak jinak než na VŠE. Po předmětu Management udržitelnosti jsme s partou založili spolek, kde jsme chtěli řešit udržitelnost mj. na VŠE. Jedním z našich cílů bylo zvyšovat povědomí lidí o tom, jaký dopad má současná kultura fast fashion na lidi pracující v textilním průmyslu a na životní prostředí. Zkrácením slov Dress responsibly vznikl název našeho e-shopu dressibly.cz, na kterém nabízíme oblečení a batohy splňující současné nejpřísnější standardy pro udržitelnou a férovou produkci oblečení. Postupně vykrystalizoval tým, se kterým jsme založili s.r.o. a rozjeli projekt naplno.

 

Jak se Ty osobně stavíš k udržitelné módě? Nosíš takové oblečení?

Když člověk pochopí, co všechno se skrývá pod rouškou módního průmyslu (který je druhý nejšpinavější po tom ropném), neuvažuje nad jinou možností než nad tou udržitelnou. To ale neznamená, že jsem všechno z „fast fashion“ vyhodil. Na nás se totiž občas obrátí někdo s otázkou, co má udělat, když chce začít s udržitelnou módou a kam má dát to staré oblečení. Přátelé, tudy cesta nevede. Noste oblečení, které už máte, upcyclujte, opravujte a až pak nakupujte – ale kvalitní a udržitelné kousky, které vydrží. Pěkný článek k tomu máme na našem blogu. A jak říkám, nejlepší varianta je nenakupovat. Druhá nejlepší varianta je nakupovat na Dressibly 🙂

 

Vím, že příprava projektu probíhala v rámci VS Podnikání a využili jste také mentoringu Podnikatelské poradny, v čem vám to nejvíce pomohlo?

VS Podnikání je naprosto skvělá, pokud už máte svůj projekt a můžete rovnou aplikovat teorii do praxe. Tím, že je to váš projekt, dáváte do toho víc času a energie. A samozřejmě čím víc do toho dáte, tím víc si odnesete. Na Dressibly jsme konkrétně zpracovali kompletní marketingový plán a dostali tipy a triky, co a jak nastavit, jak si to ověřit a jak jednoduše zlepšit SEO. Vedlejška nám také pomohla ujasnit si náš byznys plán a nastavit správný branding.

 

Co bylo při cestě od vzniku myšlenky k její realizaci nejtěžší? S čím jste se potýkali, s čím jste třeba nepočítali?

Já bych řekl, že jsme nepočítali skoro s ničím 😀 Bakalář vás bohužel k podnikání úplně nepřipraví. Nejtěžší bylo nastavení všech procesů, abychom se v tom neplácali. Dlouho nám také trvalo uchopit naši myšlenku a jednoduše ji vysvětlit lidem, kteří o udržitelné módě zatím neslyšeli. Naštěstí se v týmu opravdu skvěle doplňujeme, a tak jsme si vytvořili každý svou specializaci v rámci Dressibly a na problémy dokážeme reagovat mnohem líp.

 

Co pro Tebe znamená umístění v Social Impact Award? A co to Dressibly přineslo?

Zejména potvrzení toho, že Dressibly má smysl a lidé naši práci oceňují. Výhra v kategorii Community voting nám přinesla i další podporu od Impact Hubu a to jak finanční, tak marketingovou. Celá akcelerace nám pak přinesla posunutí v několika oblastech najednou. Spolupracovali jsme s mentory na naší vizi, cílovce a na nastavení procesů, s jednotlivými experty jsme prošli náš finanční plán, UX e-shopu i marketing a poznali jsme plno skvělých lidí, kteří mají podobné hodnoty.

 

Čeho byste s Dressibly rádi dosáhli?

Chceme zlikvidovat fast fashion a dostat udržitelnou módu do každého šatníku.

Do 5 let se chceme stát nejuznávanějším e-shopem s udržitelnou módou v České republice, pozitivně ovlivnit milion lidí a vysázet 100 000 stromů.

Příští rok začneme společně s módní návrhářkou vyrábět vlastní sérii triček a rádi bychom přišli i s vlastním batohem.

 

Proč sis ke studiu zvolil naši fakultu?

Musím se přiznat, že FPH nebyla moje první volba. Začal jsem studovat kybernetiku a robotiku na ČVUT, protože jsem v tom viděl budoucnost a myslel jsem si, že pro podnikání se mi bude hodit znalost programování. Nicméně množství teorie mě brzy odradilo, a protože už jsem si trochu ujasnil cíle, vybral jsem si FPH jako nejlepší školu pro podnikání.

 

Působíš ve spolku Studujeme FPH. Co je náplní tohoto spolku? A proč jste se ho rozhodli založit?

Naším cílem je usnadnit prvákům přechod na vysokou školu, budovat vztahy mezi studenty a propojovat je s učiteli i fakultou jako takovou.

Původní nápad iniciovala – ostatně jako plno dalších inovativních věcí na fakultě – Katka Jiřinová na základě mentoringového programu na FMV. Propojila nás a v několika lidech, kterým to dávalo smysl, jsme založili studentský spolek a uspořádali první mentoringový program.

Aktuálně začíná již čtvrtý ročník mentoringu pro prváky. Krom toho pořádáme workshopy zaměřené na rozvoj soft skills, webináře na různá témata nebo třeba deskohraní. A v následujícím semestru toho plánujeme ještě mnohem víc.

 

Co plánuješ po dokončení studia?

Podnikat, rozjet další projekty a studovat dál. Budu pokračovat na PhD a rád bych zkusil ještě dvě školy v rámci Kanban přístupu „continuous improvement“. Chci založit výrobní podnik s vlečkou a se zelenou střechou. A hlavně chci přispět k řešení dalších společenských problémů. Nápad už by byl 🙂

 

Další zajímavosti, novinky a užitečné informace od nás z fakulty najdete i na našem Facebooku a Instagramu. A videa na Youtube 😊