Manažerské shrnutí studie „Sociodemografické determinanty postoje mikrofarmářů k riziku. Případová studie České republiky“

Zemědělské podnikání je považováno za rizikové z důvodu probíhajících změn klimatu a epidemiologických rizik. Riziko snížení rozpočtu Evropské unie vyvolává otázku, jak implementovat veřejně podporované finanční nástroje pro mikrofarmáře, kteří mají nižší úvěrový rating. Účelem této studie je najít sociálně-demografické determinanty postoje českých mikropodniků k riziku.

Výběrový soubor 747 farmářů byl zpracován pomocí ordinální logistické regrese. Studie je založena na subjektivním sebehodnocení rizikového chování.

Výsledky mají komerční a politické důsledky. Mladší zemědělci, svobodní a zemědělci s nižším vzděláním mají výrazně vyšší sklon k riziku a mohou být pro banky potenciálně rizikovými klienty. Tito zemědělci představují finanční mezeru na úvěrovém trhu a jejich životaschopné rozvojové projekty by mohly být předmětem implementace finančních nástrojů spolufinancovaných Evropským zemědělským fondem pro rozvoj venkova v nadcházejícím programovém období po roce 2020.

Cílová skupina stakeholderů: banky, tvůrci politiky

Citace: Špička, J. (2020). Socio-demographic drivers of the risk-taking propensity of micro farmers: Evidence from the Czech Republic. Journal of Entrepreneurship in Emerging Economies, 12(4), 569-590. https://doi.org/10.1108/JEEE-09-2019-0143