FPH Success: Glasino.cz – digitalizace českého sklářství

Tomáš Pejša u nás studuje navazující magisterský program Management. Kromě studia ale zvládá ještě mnoho dalších aktivit: rozjel projekt Glasino.cz, je spoluzakladatelem SpoluPRACUJEME, které v současnosti i vede, přes dva roky vede Klub cestovatelů VŠE a píše cestovatelský blog Travelstory.cz. Skoro se zdá, že Tomášův den má více jak 24 hodin 😊

 

Tomáši, je toho hodně, tak začnu popořadě. Můžeš nám představit projekt Glasino.cz?

Momentálně je Glasino.cz e-shop s českými sklářskými produkty, ale ambice má mnohem větší. Cílem projektu je vysvětlit i mladším generacím přednosti českých sklářských výrobků, ukázat jim, že není sklo jako sklo a přiblížit jim historii českého sklářství a obor jako takový. Historicky byly české země sklářská velmoc. Ale aby se české sklo udrželo na předních pozicích i nadále, musí dominovat i v digitálním světě. A o to se Glasino.cz snaží.

 

Proč ses rozhodl zrovna pro oblast sklářství?

Pocházím ze Sázavy, což je malé město s bohatou sklářskou historií přibližně 50 kilometrů od Prahy. Ke sklářství mám určitý vztah více méně odjakživa. Oba moji rodiče ve sklárnách pracují, můj děda byl sklář. Horko těžko v Sázavě na ulici narazíte na někoho, kdo by o sklářství nic nevěděl. O sklářství jako takové jsem se nijak přehnaně nezajímal, ale když vyrůstáte v Sázavě, tak spoustu věcí o sklářství zkrátka víte, ať chcete nebo ne. 😃 Nejvíce jsem se věnoval digitálnímu marketingu. Až zhruba před necelým rokem se tyto dvě oblasti spojily a já si uvědomil, že by šel tento tradiční obor pomocí nových marketingových metod a dalších technologií posunout mnohem dál.

 

Popíšeš nám cestu od nápadu k realizaci? Co na ní bylo složité, co Tě překvapilo, co se povedlo?

Prvotní nápad přišel nějak sám od sebe a postupně se rozvíjel. Každým dnem mě ale napadají nové věci, jak ten projekt posouvat. Ze začátku byla asi nejtěžší finanční stránka věci, jelikož Glasino táhnu finančně úplně sám. Abych byl schopný zásilky posílat v co nejkratším čase, musel jsem velké množství zásob nakoupit k sobě na sklad. Problém nebyl se k tomu zboží dostat, ale úskalí tkvělo v tom, že se muselo odebírat ve velkém množství. Dvě skleničky zkrátka jako prodejce od skláren nekoupíte. Musel jsem si tedy předem vydefinovat, jaký sortiment bude pro zákazníky nejzajímavější, a od toho se odrazit.

Nejvíce mě tenkrát na začátku překvapilo, že vlastně od prvního dne byli na Glasino.cz ochotni nakupovat lidé, kteří mě vůbec neznali a věřili, že jim zboží dorazí v pořádku. Je to naprosto logická obava každého kupujícího, že mu zboží přijde poškozené. Jenomže, když tu teď pronesu, že jsme ještě žádnou zásilku nerozmlátili, tak se mi zítra nějaká rozmlátí. 😄

 

Pomohly Ti znalosti z FPH při rozjezdu podnikání? Případně v čem?

Určitě na tom také měly svůj podíl. Ale možná ještě více než znalosti mi z FPH pomohly kontakty.

 

Další Tvojí „aktivitou“ je SpoluPRACUJEME. O čem je SpoluPRACUJEME?

SpoluPRACUJEME má za cíl spojovat zajímavé lidi se zajímavými myšlenkami. Když má člověk nějaký zajímavý nápad nebo už rozpracovaný projekt, vždy se podle mě vyplatí ho probrat s někým stejně entusiasticky založeným. Právě proto pořádáme setkání, přednášky a workshopy, kde se může naše komunita setkávat. Soustředíme se hlavně na oblasti byznysu, technologií a marketingu. Naším cílem je propojovat nejen lidi na VŠE, ale hlavně studenty s praxí a v neposlední řadě studenty různých univerzit navzájem. Pokud se každý v rámci studentské organizace na svojí univerzitě věnuje tomu, co ho baví, je to určitě super, ale vezměte si, kdybyste se o těch věcech mohli jednoduše bavit s podobně smýšlejícími lidmi napříč republikou a třeba jednou i Evropou.

 

Vím, že Tvojí vášní je cestování. Proč tak rád cestuješ? Co Ti to „dává“?

Miluju ten pocit svobody. Cestování mi na všechno pravidelně dává určitý nadhled a člověku to neuvěřitelně vyčistí hlavu a otevře oči. Samozřejmě mám teď na mysli delší pobyty v cizině, ideálně na několik měsíců. Razím teorii, že strávit pár pracovních pobytů v cizině a občas se tam dostat do problémů, je lepší než 100 knížek o osobním seberozvoji. Už na začátku bakaláře jsem pochopil, že čas plyne neuvěřitelně rychle a naše Země je příliš velká na to, abych viděl všechno, co jsem tenkrát chtěl vidět. Samozřejmě ta vysněná místa neustále přibývají, takže plně spokojený asi nebudu nikdy. 😄 A teď si představte, až se jednou lidstvo dostane mimo naší sluneční soustavu, kolik tam musí být zajímavých míst. Prostě šílenství…

 

Jaké jsou aktivity Klubu cestovatelů VŠE, který vedeš?

Hlavní aktivitou Klubu cestovatelů VŠE je pořádání cestovatelských přednášek. Na nich přednáší buď někdo od nás z klubu nebo si zveme zajímavé externí hosty. Teď jsme se kvůli covidu i my museli uchýlit do online formátu, který ale funguje překvapivě dobře. Máme dokonce náš YouTube kanál, kam sdílíme všechny záznamy.

Před několika lety jsme si říkali, že i když jsou přednášky fajn, mohli bychom přijít s něčím interaktivnějším, tak jsme spojili síly s podnikem AdAstra zaměstnávající hendikepované lidi, ve kterém jsme pravidelně začali pořádat „pub kvízy“. Je to skvělá příležitost poznat nové fajn lidi se srdcem dobrodruha.

Mimo to pořádáme na začátku každého zimního semestru fotosoutěž pro všechny studenty VŠE, ve které mohou vyhrát zajímavé ceny.

Spustili jsme panelové diskuse, kde se více přednášejících baví o konkrétním tématu, a spoustu dalšího… Teď zrovna klub předávám novému vedení a jestli se povedou zrealizovat všechny další chystané aktivity, tak to bude neskutečná pecka!

 

Co všechno můžeme najít na Tvém blogu Travelstory.cz?

Články, fotky a videa z řady míst, která jsem navštívil. Musím uznat, že pokud chce člověk psát blog kvalitně a mít na něm i ty fotky kvalitní, není to žádná sranda. Dobré ale je, že když tam náhodou půl roku nic nepřidám, žádná katastrofa to není, protože ty hory nebo místa, o kterých píšu, většinou zůstávají pořád stejné. 😃

 

Fotky z cest prezentuješ i na svém Instagramu? Učil ses někde fotit, nebo jsi samouk?

Ano, Instagram mě pořád neskutečně baví. Fotit se stále učím a stále to pořádně neumím. 😃 Alespoň ne na takové úrovni, jakou bych chtěl. Důvod je ten, že jsem cestovatel, který fotí, ne fotograf, který cestuje. Proto mě třeba vůbec netáhne focení portrétů, svateb a podobně a je to pak pro mě asi v tomto směru určitý hendikep. Většinu se učím sám s pomocí YouTube a pak mám kolem sebe velkou spoustu lidí, které focení také baví, a člověk se od nich vždycky něco zajímavého naučí.

 

V rámci bakalářského i magisterského studia jsi vyjel na semestr do zahraničí. Kde jsi byl? A co Ti semestr v zahraničí přinesl? Co ses naučil – třeba i o sobě?

Můj první Erasmus byl hodně zajímavý, jelikož následoval hned po pobytu Work&Travel v Americe. V pátek jsem přiletěl domů, během víkendu si vyměnil věci, všechny pozdravil a v neděli jsem odjížděl do Innsbrucku. Byly to opět jedny z nejlepších zážitků mého života.

Druhý pobyt jsem měl v Thajsku. Mám neuvěřitelně rád asijskou kulturu a buddhismus. Do mého druhého pobytu ale bohužel už zasáhla korona, což způsobilo, že mám v jihovýchodní Asii dost velké cestovatelské resty.

O sobě jsem se dozvěděl, že mě objevování světa fascinuje a neustále jsem se utvrzoval, že není, čeho se bát.

 

Můžeš nám ty dvě zkušenosti porovnat? Přece jenom Tyrolsko a Thajsko jsou poměrně odlišné destinace 😊

Ještě začnu tím, co jsem si uvědomil spojením těchto dvou destinací. Když jsem byl v Innsbrucku, kde většina tyrolčanů žije na poměrně vysoké životní úrovni, moc jsem se nedivil, že tam byli všichni usměvaví, vlídní, nic je očividně netrápilo. Říkal jsem si bodejť by ne, když tu má každý druhý před domem s výhledem na hory zaparkovanou X5 a vedle třeba menší Mercedes, kterým jezdí do práce. Potom jsem přiletěl do Thajska, kde byl po materiální stránce život na několikanásobně nižší úrovni, ale opět mě tam obklopovali samí usměvaví lidé. Takže jsem měl před sebou přímou ukázku toho, že životní štěstí a spokojenost vážně nemusí být založeny na materiální úrovni.

Těch rozdílů mezi Tyrolskem a Thajskem mě napadá celá řada – extrémní zima vs. extrémní vedro, kultivovanost a čistota vs. chaos a kanály v Bangkoku… Oba ty pobyty ale splnily to, co jsem od nich čekal, i když ten Thajský si ještě budu muset nějak vynahradit. 🙂

 

Kde se Ti z Tvých cest nejvíce líbilo a proč?

K Tyrolsku jsem nesmírně přilnul, ale jelikož je za rohem, tak ho beru jako destinaci na krátké výlety, kde by bylo jednou sen mít chatu a Cybertruck. Neskutečně mě nadchnul západ USA, ty národní parky jsou zkrátka dech beroucí. Pak mě hodně zaujalo Silicon Valley, Toronto, Dubai nebo Chiang Mai na severu Thajska. Nerad bych nějakému z těchto míst křivdil. 🙂

 

Proč padla Tvoje volba na Fakultu podnikohospodářskou?

Nevím už, kolik let mi tenkrát bylo, ale v televizi běžela první řada Den D a já jsem neuvěřitelně hltal všechno, co tam ty lidi probírali. Vím, že jsem už na konci základky věděl, že chci na VŠE, a spíš jsem řešil, přes jakou střední se tam dostanu. Tušil jsem nějak, že když na škole budeme probírat stejné věci, jako v Den D, tak mě to zřejmě bude bavit… 😁

 

Tvůj oblíbený předmět?

Rozhodně Řízení růstu nového podnikání z vedlejší specializace Podnikání. Celý předmět byl založený hlavně na večerních přednáškách úspěšných lidí z businessu.

 

Jak zvládáš tohle všechno a ještě školu?

Já jsem si většinu povinných předmětů registroval hned v prvním ročníku magisterského studia a studium o jeden rok prodlužuji, čili poslední dva roky pro mě byla výuka na škole volnější, což mi umožnilo se více věnovat mimoškolním aktivitám.

Těch aktivit je skutečně více, ale hodně tomu napomáhá, že se řada z nich tematicky překrývá. Pro Glasino.cz např. využívám kontakty ze SpoluPRACUJEME, píšu diplomovou práci na Glasino.cz, Klub cestovatelů VŠE a Travelstory.cz se vzájemně propagují, takže těch synergií se tam najde celá řada. No a samozřejmě mě to všechno baví a vidím v tom nějaký hlubší smysl, proto to zvládám.

Řídím se takovou ideální představou, že chci v každém projektu fungovat stejně efektivně, jako kdyby ty ostatní neexistovaly. Samozřejmě je to sci-fi, ale je zajímavé se toho držet. Jsem totiž nesmírně alergický na přístup, kdy se člověk angažuje ve 20 projektech, kde v každém jen neustále říká, že nemá čas. To je potom všude a nikde, čili k ničemu všude.

 

A úplně poslední otázka 😊 Jaké máš plány v horizontu následujících pěti let? Ať už s Glasino.cz nebo v kontextu Tvých ostatních aktivit.

Co se studentských organizací týče, tak z Klubu cestovatelů už odejdu úplně, protože členem může být pouze student VŠE, což už zřejmě po tomto semestru nebudu. Do určité míry se budu pořád věnovat SpoluPRACUJEME, nicméně z pohledu té praxe.

Glasino.cz ještě bude neuvěřitelný mordor. Ten projekt je stále na začátku, ale moje představa je webová, mobilní i AR/VR appka s vysokou možností customizace jednotlivých výrobků, které budou mít excelentní technické vlastnosti, vysokou uměleckou hodnotu a hlavně budou cool. To vše za cenu, kterou si bude moci dovolit běžný smrtelník. Kdybych to měl přirovnat k automobilům, tak od úrovně Škoda Octavia po Mercedes-Benz E.

Mimo to mám v hlavě další podnikatelské projekty, ale jak už jsem zmiňoval, nechci dělat všechno a nic. Takže teď něco uberu a časem něco nového přidám.

Dosavadní zkušenosti a covid mě naučily příliš striktně neplánovat. Držím se svých snů, ale plány a jak jich docílit musím čas od času upravit. Taková je doba.

Sám jsem zvědavý, jak bude dál do budoucna fungovat cestování v kombinaci s podnikáním, protože pokud nepodnikáte 100 % online, tak se ty aktivity podle mě moc nesnesou. Rád o tom po nějakém čase poreferuju… 🙂

 

Další zajímavosti, novinky a užitečné informace od nás z fakulty najdete i na našem Facebooku a Instagramu. A videa na Youtube 😊