FPH Success: Luftio – naučte se, jak mít zdravější vzduch

Josef Tatíček studuje na Fakultě podnikohospodářské program Podniková ekonomika a management. Je teprve v prvním ročníku, ale už stihl vyhrát soutěž Startup VŠE s projektem Luftio, jehož je spoluzakladatelem.

 

Josefe, představ nám Luftio.

Luftio je komplexní systém monitorování kvality vzduchu, který pomáhá firmám zvýšit produktivitu zaměstnanců a zlepšit zdravotní podmínky na pracovišti.

Pomocí krabiček se senzory, které jsou propojené s mobilní aplikací a webovým dashboardem, měří koncentraci CO2, teplotu, vlhkost, tlak vzduchu a VOC. Systém naměřená data vyhodnocuje, propojuje s daty o produktivitě a nemocnosti zaměstnanců a poskytuje návrhy, jak kvalitu vzduchu zlepšit (pomocí reportů v aplikaci a barvou podsvícení senzoru).

Naší vizí je zlepšovat kvalitu vzduchu v tisících firem po celém světě a zlepšovat životy milionů lidí.

 

Jak vznikl nápad na Luftio a kdo vše za ním kromě Tebe stojí?

Loni na jaře, kdy nás koronavirus zamknul do našich pokojů, nám velmi rychle došlo, že existují korelace mezi tím jak často a dlouho větráme a produktivitou při práci na počítači. Rozhodli jsme se, že začneme hledat řešení.

Celkově je nás sedm: dva programátoři Adam a Tomáš, jeden 3D tiskař Matyáš, markeťačky Jana a Veronika a náš analytik Jakub, také student VŠE. Tímto bych chtěl všem poděkovat, protože jsme tak daleko právě díky týmu a tvrdé dřině.

 

Kudy vedla cesta od nápadu k realizaci?

Měli jsme zkušenosti z dřívějších projektů, rozdělili jsme si práci, nastavili cally, procesy, nástroje.

Nejprve jsme chtěli dělat Luftio ze dřeva, pouze s elektronikou uvnitř. Časem jsme se ale rozhodli přejít na 3D tisk, k mobilní aplikaci přidat webový dashboard, dokonce jsme měnili cílovou skupinu z B2C na B2B trh.

Na podzim 2020 se nám podařilo poskládat extrémně schopný tým plný velmi chytrých a schopných studentů SŠ a VŠ. Začali jsme se ve velkém bavit s potenciálními zákazníky, upravovali produkt a profilovali se.

Aktuálně finišujeme s naším MVP a v létě bychom chtěli učit první firmy, jak si zajistit lepší vzduch.

 

Popiš mi, jak probíhá proces od objednávky po spuštění apky a samotné monitorování kvality vzduchu.

Na tomto procesu stále pracujeme. Náš plán je maximální jednoduchost, rychlost a efektivnost. Tzn. zákazník se podívá na stránky, na základě určitých parametrů mu doporučíme vhodný počet Luftio, objedná je, do 3 dnů je má ve firmě, zapojí do zásuvky, připojí na wi-fi a hotovo.

Samotné Luftio pak na stolech zaměstnanců svítí a ukazuje aktuální hodnoty kvality vzduchu. Pokud se hodnoty zhorší přijde mu notifikace na telefon. Hned tak ví, že si musí vyvětrat. Aplikace mu dlouhodobě ukazuje koncentrace měřených hodnot, ale i dává zpětnou vazbu zaměstnavatelům, jak se v místnosti cítí.

Vše potom spojujeme s dalšími daty a vizualizujeme manažerům do webového dashboardu.

 

Jaké návrhy na zlepšení kvality vzduchu například systém na základě naměřených dat poskytuje? 

Samozřejmě se jedná o krátkodobá doporučení, tipu vyvětrej si (to signalizujeme barvou podsvícení Luftio, notifikací v mobilní apce, nebo dashboardu).

Druhou rovinou je dlouhodobá analýza, doporučení tipu „kupte si čističku vzduchu a používejte ji v zasedací místnosti č. 4“.

 

Projekt Luftio zvítězil v soutěži Startup VŠE, co to pro vás znamenalo?

Pro nás je to další dílčí úspěch na naší cestě. Jsme nadšení a zároveň moc vděční, především za feedback od zkušených a úspěšných lidí. Finanční odměnu využijeme na nákladný vývoj.

 

Vím, že kladete důraz na udržitelnost, jak se to v Luftio projevuje?

Udržitelnost je pro nás velké téma. Všechny nás trápí globální oteplování a s tím spojené problémy. V našich činnostech se proto snažíme od začátku zapojovat udržitelné procesy. Díky Janě jsme měli možnost sestavit podrobnou analýzu se skvělým konzultantem Hrishabhem Sandilyou.

Na tisk krabiček kupujeme filament od české společnosti, která jej vyrábí z více než z 80 % z recyklovaných plastů a poté je tiskneme na českých 3D tiskárnách, napájených elektřinou z obnovitelných zdrojů. Pracujeme remote, omezujeme spotřebu papírů, aktivně řešíme zpětný výkup/recyklaci Luftio z firem. Na každé rozhodnutí má vliv i faktor udržitelnosti.

 

Proč sis vybral program Podniková ekonomika a management na FPH?

Už několik let se aktivně zajímám o byznys, podnikání a technologie. S mým parťákem Adamem jsme měli několik studentských projektů a startupů. Zvažoval jsem ještě technickou školu, ale předměty na FPH a prezentace školy mě zaujaly více.

Musím také poděkovat Ing. Michalu Anderovi, Ph.D. Byl mým konzultantem při psaní SOČ práce, možná i to mělo vliv, protože mi věnoval několik hodin svého drahocenného času…

 

Pomohlo Ti nějak při realizaci projektu, že studuješ na FPH?

Ano. Využil jsem Podnikatelskou poradnu VŠE, kde jsme se bavili o vizi celého projektu, kam chceme směřovat a čeho chceme dosáhnout. No a samozřejmě věci z předmětů marketing, právo, základy podnikání… Koupil jsem si všechny učebnice a ty přečetl. Myslím, že největší zlato se ukrývá právě v těch knihách, na kterých spolupracuje velké množství velmi chytrých a zkušených lidí a je to stručně a srozumitelně napsané.

 

Jaké jsou vaše další plány s Luftio? Čeho byste rádi dosáhli?

Máme velké plány, v létě to chceme pořádně rozjet. Jsme domluveni na spolupráci se 16 firmami. Budeme především testovat a sbírat potřebná data, vylepšovat produkt a škálovat. Od příštího roku je v plánu expanze na zahraniční trhy.

 

Další zajímavosti, novinky a užitečné informace od nás z fakulty najdete i na našem Facebooku a Instagramu. A videa na Youtube 😊.

FPH Success: Luftio – naučte se, jak mít zdravější vzduch