Manažerské shrnutí studie „Může se výkon moderních virtuálních týmů měřit s těmi tradičními?“
Účel – Globální virtuální týmy jsou všudypřítomné entity ve většině mezinárodních společností. Probíhající výzkumná debata přináší řadu otevřených otázek o dopadu virtuality. Zejména to, zda mohou být virtuální týmy stejně efektivní jako jejich protějšky na společném místě. Tento dokument si klade za cíl zabývat se výkonnostními aspekty plně a semivirtuálních týmů ve srovnání se společnými týmy.
Design/metodika/přístup – Tento článek představuje kvantitativní výzkum založený na počítačových souborech dat sledujících chování jednotlivců ve více virtuálních, semivirtuálních a společně umístěných týmech. Analýza obsahuje srovnání klíčových ukazatelů výkonnosti a vyhodnocuje výsledky týmové práce, přičemž pozorování dává do kontextu chování virtuální organizace.
Zjištění – Zjištění založená na vzorku 42 168 pracovních položek od 48 týmů na různých úrovních virtuality ukazují, že společně umístěné týmy stále překonávají ty virtuální navzdory technologickému pokroku. Přichází to jako důležité připomenutí a praktické důsledky v dobách rychlého přechodu k virtuální práci v posledních letech.
Originalita/hodnota – Vyvozené závěry jsou cenné především díky povaze extrakce datových souborů (nezaujatý a bezchybný zdroj) z reálného podnikatelského prostředí s unikátní kombinací různých mezikulturních kompozic. Vzorek zahrnuje týmy ze stejné společnosti pracující na podobné
Cílová skupina stakeholderů: Odborníci se zaměřením na výkonnostní faktory virtuálních týmů
Citace: Liska, R. (2022), „Can performance of modern virtual teams measure up to co-located teams?“, Team Performance Management, Vol. 28 No. 3/4, pp. 205-222. https://doi.org/10.1108/TPM-12-2021-0092