Manažerské shrnutí studie „UK government-backed start-up loans: Tackling disadvantage and credit rationing of new entrepreneurs“
Článek přispívá k diskusi o dopadech podpory podnikání pro znevýhodněné osoby na trhu práce, včetně starších osob a nezaměstnaných. Realizovaný výzkum se zaměřuje na míru přežití nových podnikatelských a ekonomickou udržitelnost subjektů, které obdrželi zvýhodněnou půjčku.
Empirická část se věnuje podnikatelským subjektům ze Spojeného království, které vznikly na základě získání zvýhodněné půjčky z tzv. start-up loan (SUL) scheme, mezi lety 2012–2021. Byla provedena nalýza přežití, nákladů a výnosů na základě informací o 82,798 příjemců podpory, což představovalo celkově 759 £ zapůjčených prostředků.
Z výsledků studie vyplývá, že poskytnutá půjčka na rozjezd podnikání vede k aktivaci znevýhodněných osob, a jejich podnikání vykazuje poměrně vysokou míru přežití. Ukazuje se, že k takové aktivaci není zapotřebí nutně přímých dotací, ale stačí k tomu i finanční nástroje. Je tedy otázkou, zda stávající programy fungující na podobných principech a nabízející podporu prostřednictvím přímých dotací, by nemohly být nahrazeny právě finančními nástroji, čímž by se ještě zvýšila nákladová efektivita programu.
Cílová skupina stakeholderů: Tvůrci politik podpory podnikání, podnikatelé
Citace článku: Cowling, M. & Dvouletý, O. (2022). UK government-backed start-up loans: Tackling disadvantage and credit rationing of new entrepreneurs. International Small Business Journal, DOI: https://doi.org/10.1177/02662426221124733