Manažerské shrnutí studie „Venture Capital and High-Tech Start-Ups in Europe: A Systematic Review of the Empirical Evidence“

Cílem studie je zhodnotit dopad rizikového kapitálu (VC) na růst a inovace technologických start-upů v Evropě, motivované relativně novými, nedávnými politikami VC a heterogenními efekty VC v různých regionech. Přehled 34 studií na úrovni firem z let 2000 až 2023 ukazuje převážně pozitivní vlivy VC na expanzi a investice firem. Důkazy o vlivech na inovace a produktivitu jsou omezenější a smíšené. Soukromý, nezávislý VC vykazuje největší pozitivní efekty, zatímco státní VC má pozitivní, ale nižší efekty a často doplňuje soukromý VC.

Metodologie zahrnuje systematický přehled literatury studií z 17 evropských zemí, zaměřený na efekty VC. Zjištění naznačují, že VC pomáhá snižovat úvěrová omezení a další bariéry získání financování pro firmu a růst. Praktické důsledky ukazují, že veřejné politiky zvyšující nabídku VC – programů a forem – mohou významně pomoci technologickým start-upům expandovat. Podpora inovací a produktivity vyžaduje pečlivé zvážení typů VC a jejich komplementarity. V Evropě je zapotřebí dalšího výzkumu vlivů VC především v malých a východoevropských zemích a specifických politik souvisejících s VC.

 

Cílová skupina stakeholderů: Tvůrci politik, rizikoví kapitalisté, technologičtí podnikatelé a akademičtí výzkumníci.

Citace: Pantea, S., & Tkacik, M. (2024). Venture Capital and High-Tech Start-Ups in Europe: A Systematic Review of the Empirical Evidence. Venture Capital. https://doi.org/10.1080/13691066.2024.2315069

Zdroj: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/13691066.2024.2315069