Sebezaměstnané osoby a mikropodnikající – jsou ohroženi prekaritou?

Jsou sebezaměstnané osoby a mikropodnikající ohroženi prekaritou? Odpověď přináší výzkumná zpráva projektu „Prekarita jako reálná zkušenost sebezaměstaných a mikropodniků“, který byl financován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA. Projekt realizovala VŠE ve spolupráci se Sociologickým ústavem AV ČR. Vedoucím projektu na VŠE byl prof. Martin Lukeš, vedoucí Katedry podnikání FPH, který s kolegy doc. Markem Orlem (Katedra podnikání FPH), doc. Ondřejem Dvouletým (Katedra podnikání FPH) a doc. Janem Zouharem (FIS) provedl kvantitativní výzkum OSVČ a mikropodnikajících (do 10 zaměstanců/kyň) a sondu zacílenou na začínající podnikatele a podnikatelky a nové formy podnikání.

Výzkumné aktivity probíhaly z velké části v době pandemie Covid 19, v době platných pandemických opatření a mnohá zjištění tak ukazují, jak pandemická doba prohloubila rizika podnikání a vystavěla podnikajícím v ČR nové limity či bariéry.

Hlavní výzkumná zjištění z dotazníkového šetření ukazují:

  • že míra pociťované prekarity závisí na oboru podnikání. V době pandemie se jednalo především o podnikající v oblasti cestovního ruchu, pohostinství a osobních služeb.
  • že začínající podnikatelky a podnikatelé jsou objektivně v nelehké finanční situaci, subjektivně však nepociťují zhoršenou osobní pohodu. V rámci ČR je zatím systematická podpora začínajících podnikajících spíše na okraji politického zájmu, podpora se zaměřuje na vybranou skupinu zejména technologických startupů.
  • že pohlaví je významný faktor prekarity v podnikání – ženy jsou mnohými aspekty prekarity zasaženy silněji než muži, především v oblasti financí, obav o přežití podnikání a osobní pohody. Například nutnost kombinovat péči s podnikám ovlivňuje příjem žen z podnikání, což následně určuje, jak efektivně se mohou ženy finančně „krýt“ na dobu vlastní nemoci.
  • že problémem je také ne/informovanost podnikajících. Především v nenadálých životních situacích nebo v průběhu podnikání podnikající jednotně uváděli, že největším problémem bylo nalezení ověřených informací, jak situaci individuálně řešit.

 

Kompletní výzkumná zpráva je ke stažení zde.

Leták, který poskytuje základní popis nejzásadnějších problémů, se kterými se nejčastěji setkávají podnikající osoby v ČR a jejichž identifikace vychází ze závěrů výzkumného projektu, je ke stažení zde.

Více o projektu a jeho výstupy naleznete na webové stránce prekarita.soc.cas.cz.

Sebezaměstnané osoby a mikropodnikající – jsou ohroženi prekaritou?