Společenská odpovědnost ve sportu aneb Může sport pomáhat dobrým věcem? /24. 4./

24. dubna
2019

Přednáška s řadou známých hostů se věnuje problematice společenské odpovědnosti (CSR) v oblasti sportu, která patří nejen v akademickém prostředí mezi stále častěji diskutovaná témata a to i díky rostoucímu tlaku ze strany široké veřejnosti směrem k etickým a sociálním aspektům spojeným s fungováním sportovních organizací.

I když např. na americkém kontinentu se již po mnoho desetiletí většina tamních týmů z nejznámějších profesionálních ligových soutěží (např. z NBA, NHL, NFL či MLB) zapojuje do některých oblastí CSR, tak zejména v posledních letech dochází k opravdu rapidnímu a globálnímu nárůstu angažovanosti v oblasti CSR napříč širokým spektrem různých typů sportovních organizací.

Také v České republice začíná být postupně společenské odpovědnosti ze strany některých sportovních klubů věnována zvýšená pozornost. Nejen jejich CSR angažovanost, ale i další významné iniciativy v této oblasti budou zajímavou formou představeny (a to nejen zástupci  akademického prostředí, kteří se danou problematikou dlouhodobě zabývají, ale i např. představiteli profesionálních sportovních klubů (např. HC Sparta Praha, FK Teplice).

Přednáška proběhne v rámci předmětu 3PO440 Trvale udržitelné podnikání. Přednáška je otevřená pro všechny zájemce.

KDY? Ve středu 24. dubna 2019, 11:00 – 12:30

KDE? SB 225, areál Žižkov

 

Vystoupí:  

Jiří Ježek – paralympijský vítěz a mistr světa v cyklistice

PhDr. Jakub Bažant – od roku 1982  sportovní moderátor ČT a vedoucí dramaturg publicistiky České televize, spoluautor knihy Nebáli se své odvahy, resp. scénáře k filmu Zlatý podraz režiséra Radima Špačka, který získal 9 nominací na Českého lva za rok 2018          

Ing. Petr Hynek – ředitel FK Teplice  a člen představenstva    
Martin Kovařík – manažer marketingu a PR,  tiskový mluvčí FK Teplice               

Ondřej Valenta – vedoucí marketingu HC Sparta Praha

PhDr. Petra Bažantová – předsedkyně spolku Každý koš pomáhá a manželka Jakuba Bažanta

PhDr. Jiří Závozda – přednáší na Katedře mediálních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a na Metropolitní univerzitě. Spoluautor knihy Nebáli se své odvahy, resp. scénáře k filmu Zlatý podraz.

Mgr. Jitka Chizzola – generální ředitelka,  D.A.S. Rechtsschutz AG, pobočka pro ČR. Díky její podpoře se mohl Jiří Ježek jako první handicapovaný sportovec v ČR věnovat profesionálně sportu.

Prof. Aleš Sekot – český sociolog, který působí na Masarykově univerzitě, zabývá se dlouhodobě sociologií sportu, včetně etických otázek ve sportu a patří k nejplodnějším autorům v oblasti sociologie sportu nejen v tuzemsku, ale i v evropském prostředí.

Ing. Vilém Kunz, Ph.D. – vysokoškolský pedagog, odborník na oblast sportovního marketingu, autor knihy Sportovní marketing – společenská odpovědnost a sponzoring (Grada, 2018), která se první v ČR zabývá problematikou CSR ve sportu.

Tereza Bártová – Žena roku Cesty za snem 2018. V dubnu 2017 onemocněla zákeřnou meningitidou, lékaři jí museli amputovat nohy v bércích, přišla o většinu článků prstů na rukou, navíc jí nefungují ledviny a zhoršil se zrak. Její sen, návrat do cyklistického sedla se však podařil a to i díky projektu newlegs, který podpořily i sportovní kluby v ČR.