Zemřel emeritní děkan Fakulty podnikohospodářské VŠE prof. Jiří Kleibl
prof. Ing. Jiří Kleibl, CSc.
*6. 11. 1938 (Vyšný Koropec, okr. Mukačevo) – † 10. 4. 2020 (Praha)
Jako děkan Fakulty podnikohospodářské VŠE působil v letech 2000–2006.
Inicioval založení Katedry personalistiky na Fakultě podnikohospodářské VŠE. Jeho odborným zaměřením byla problematika odměňování zaměstnanců, trhu práce a kolektivního vyjednávání. Je autorem řady odborných publikací a vysokoškolských učebnic.
Od roku 1963 působil jako asistent na katedře politické ekonomie VŠE Fakulty výrobně ekonomické se zaměřením na procesy západoevropské ekonomické integrace. V tomto zaměření také pokračoval po přijetí do vědecké aspirantury v r. 1965. V rámci svého zaměření absolvoval zahraniční studijní pobyt v SRN na Hochschule für Oekonomie v Manheimu.
Od června 1969 do září 1970 pracoval na Nejvyšším kontrolním úřadě v oddělení kontroly mezd a cen.
V roce 1970 musel z politických důvodů odejít z katedry politické ekonomie a pracoval na rektorátu VŠE, vědecká aspirantura mu byla zrušena. V roce 1971 byl přijat jako odborný asistent na sekci ekonomiky průmyslu se zaměřením na problematiku pracovních sil, odměňování a sociálního rozvoje průmyslu. V r. 1973 mu bylo umožněno znovu zahájit studium vědecké aspirantury, v r. 1977 obhájil kandidátskou práci na téma „Motivační funkce mzdy v systému řízení průmyslu“.
V následujících dvou letech absolvoval odbornou práci na Ministerstvu práce a sociálních věcí ČSR v odboru řízení zaměstnanosti.
V roce 1979 předložil a v prosinci 1980 obhájil habilitační práci „Komplexní využívání hmotných a nehmotných podnětů v motivaci pracovníků v průmyslu“ a byl jmenován docentem. Ve své další pedagogické a výzkumné práci byl zaměřen na problematiku personálního managementu, odměňování, motivace a řízení pracovníků v průmyslových podnicích. Spolupracoval s útvary ekonomiky práce řady průmyslových podniků, s Výzkumným ústavem práce v Bratislavě, VÚSTE Praha, Ústavem pro rozvoj vysokých škol aj.
Od r. 1983 pracoval jako vedoucí sekce ekonomiky průmyslu na katedře ekonomiky průmyslu a aktivně se podílel na pracích spojených se znovuzřízením studijního oboru a pracoviště ekonomiky práce zrušené na VŠE v r. 1969. Toto pracoviště bylo v r. 1986 ustanovené na Fakultě výrobně ekonomické a byl jmenován jeho vedoucím. V poměrně krátké době se podařilo koncipovat studijní obor a vybudovat pracoviště, které pomohlo aktivně posunout řešení této, na VŠE chybějící, problematiky. Bylo zpracováno cca 11 nových učebních textů k této problematice, došlo k zapojení do vědeckovýzkumné práce fakulty, rozvinula se spolupráce s průmyslovými podniky, výzkumnými ústavy a řídícími orgány.
V březnu 1989 byl na základě výsledků voleb studentů a pracovníků katedry jmenován do funkce vedoucího katedry ekonomiky práce a od února 1991, po zřízení Katedry personalistiky úspěšně absolvoval konkurs na místo vedoucího této katedry.
V té době pracoval také jako člen komise pro rehabilitaci pracovníků a studentů fakulty postižených represemi totalitního režimu, byl členem redakční rady časopisu Acta Oeconomica na VŠE.
V září 1991 byl jmenován profesorem pro obor ekonomika průmyslu. V roce 2000 by zvolen děkanem Fakulty podnikohospodářské, tuto funkci vykonával do roku 2006.
Prof. Kleibl patřil ve své době k nejzkušenějším pracovníkům Fakulty podnikohospodářské. Během působení na této fakultě aktivně pedagogicky působil ve všech formách výuky. Dále pracoval v postgraduálních doktorských programech a rozsáhlá byla jeho spolupráce i mimo akademickou půdu, především s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, dále pak s dalšími institucemi státní správy, výzkumnými pracovišti i podnikovou praxí.