FPH Success: Eduard Fiala, alpské lyžování
Eduard u nás na fakultě studuje bakalářský program Podniková ekonomika a management a zároveň se profesionálně věnuje alpskému lyžování, konkrétně slalomu, obřímu slalomu, alpské kombinaci, superobřímu slalomu a sjezdu.
Jak jste se dostal k alpskému lyžování?
K alpskému lyžování mě ve věku přibližně 3 let přivedl můj otec, který se mu také v mládí věnoval.
Která z disciplín alpského lyžování je pro Vás největší výzvou?
Mou oblíbenou a zároveň nejsilnější disciplínou je slalom. Je to nejvíce technická z alpských disciplín a dosahuje se při něm nejmenších rychlostí. Největšími výzvami proto bývají závody v superobřím slalomu a sjezdu, kde je rychlost, na kterou nejsem jako slalomář moc zvyklý, největší. Naštěstí nejezdím Super G a sjezd moc často (smích).
Co je ve sportu Vaší motivací?
Největší motivací pro mě většinou bývají závody a akce, na které se zrovna snažím nominovat. Zároveň mě nejen ve sportu, ale i obecně velmi motivuje, když vidím progress a zlepšení. To mě nakopne do další práce asi nejvíc.
Kolik času Vám zabere trénink?
Mimo sezónu, tedy přibližně od dubna do září, pracuji především na kondici, abych byl fyzicky co nejlépe připraven na další sezónu. To znamená ideálně kolem 4-5 tréninkových dní týdně, někdy i po dvou trénincích. Jeden trénink zabere zpravidla kolem 2 hodin. Následuje podzim, kdy jezdím za sněhem do zahraničí – převážně na alpské ledovce či do lyžařských hal. Během podzimu takto absolvuji přibližně pět až šest 4-6 denních soustředění na lyžích v zahraničí. V zimě pak už objíždím hlavně závody, takže na trénink nezbývá moc času.
Jak jde skloubit studium a tréninky?
Jelikož nemám žádný individuální studijní plán, musím sport zohlednit při tvorbě rozvrhu. Snažím se tedy poskládat výuku v každém semestru do co nejmenšího počtu dní, abych ve volných dnech mohl trénovat a závodit. Ve zkouškovém období si pak vždy mezi jednotlivými závody musím „odskočit“ do Prahy na zkoušky.
Proč jste si jako sportovec vybral Fakultu podnikohospodářskou a program Podniková ekonomika a management?
Při vybírání oboru a vysoké školy jsem nepřemýšlel moc jako sportovec, ale především jako budoucí student s tím, že uvidím, do jaké míry budu schopen se lyžování při studiu dále věnovat. Dá se tedy říct, že jsem si tuto fakultu a obor vybral jednoduše proto, protože mě zaujala a chtěl jsem se tímto směrem dále ubírat. Naštěstí se mi zatím do určité míry vede studium a sport skloubit, takže jsem v tomto ohledu spokojený.
Jak jde byznys a sport dohromady?
Byznys a sport jde podle mě ruku v ruce. Ve sportu obecně se točí obrovské peníze a řekl bych, že v oblasti sportu se nachází i spousta byznys příležitostí. Možná ale člověk musí ke sportu mít trochu osobnější vztah, aby mu byznys v tomto odvětví dával smysl.
Jaký je Váš sportovní cíl?
V současnosti je mým cílem nominovat se na nadcházející Světovou zimní univerziádu 2021 do švýcarského Lucernu, samozřejmě za předpokladu, že se s ohledem na právě probíhají pandemii bude konat a čeští sportovci se budou moci zúčastnit. Dlouhodobějším cílem pak je dostat se do mužské reprezentace České republiky.
Další zajímavosti, novinky a užitečné informace od nás najdete i na našem Facebooku a Instagramu. A videa na Youtube 😊