FPH Success: Kateřina Janíková

Už od tří měsíců života ji brali do prostředí organizace Zámostí – multikulturního festivalu, v jehož programu kromě hudební stage figuruje divadlo, kino či výstavy. Řeč je o naší studentce bakalářského programu Arts management Kateřině Janíkové, která se kromě zkušeností z festivalu Zámostí může pochlubit i zkušenostmi z pozice manažerky hudební skupiny, dobrovolnice na Signal festivalu nebo produkční. V poslední době se ale věnuje hlavně správě sociálních sítí.

Co Tě přivedlo ke kultuře?

Ke kultuře mě jednoznačně přivedli rodiče. Máma je malířka, snažila se předat mi základy výtvarného umění a už od dětství mě brala na všechny možné výstavy. Táta mě zase vždycky vedl k hudbě a bral na všechny možné koncerty. On sám se podílí na kulturním životě v Třebíči, od organizace menších koncertů po založení festivalu Zámostí. Právě díky tomu jsem už od malička mohla přihlížet pořádání různých kulturních akcí.

Můžeš nám přiblížit svoje pracovní zkušenosti?

Mezi moje první pracovní zkušenosti v kultuře patří drobné výpomoci na šatně nebo u prodeje vstupenek, které se postupně posouvaly ke koordinaci studentského prodeje vstupenek festivalu Zámostí. Naučilo mě to základní triky a hlavně jsem si uvědomila, že mě kultura a její organizace baví.

Mezi moje první brigády patřila také práce za barem, a to mi po přesunu do Prahy zůstalo. Musím říct, že i tahle zkušenost byla a je pro mě důležitá, protože jsem navázala spoustu kontaktů, které mi napomohly k práci na projektech, na kterých se podílím dnes.

Důležitou zkušeností, kterou doporučuji všem studentům Arts managementu, je Spolek studentů Arts managementu. Díky Spolku jsme se spolužáky zorganizovali několik skvělých akcí např. Merry Arts, Artspokalypsa, Zbogom atd., při kterých se mi plánování a realizace eventů ukázaly z mnoha úhlů.

Vyzkoušela jsem si i práci „Junior event managera“ v zábavním parku. Ne vždy se pod názvem schovává to, co by člověk čekal. Myslím, že je naprosto v pořádku zkusit si toho víc a když se v tom nenajdete, vzít si z toho alespoň nějaké zkušenosti a posunout se dál.

Další příležitosti přišly tak nějak samy, resp. spíš přes kontakty, které jsem postupně posbírala. Díky nim jsem si zkusila koordinaci na letišti při příjezdů hostů na event nebo produkční stránku IT konference.

V současnosti pracuji v coworkovém prostoru Pracovna na Žižkově, spravuji sítě festivalu Zámostí a talk show Mr.Kubelik, podílím se na vzniku nové platformy pro hudebníky, dále mám několik dalších profilů a projektů, které si zatím nechám pro sebe 😊

Jak ses dostala od práce koordinátorky a produkční ke správě sociálních sítí?

Zjistila jsem, že se na Festivalu Zámostí chci více podílet, a protože jsem se o sociální sítě zajímala, nabídli mi jejich správu i přes to, že jsem neměla do té doby žádné zkušenosti. Navíc jsem získala dvouměsíční „couching“ od slečny, která mi sociální sítě předávala a sociálními sítěmi se několik let živila. Postupem času začaly nabídky na spolupráce přibývat a já se víc a víc vzdělávala. Což platí i teď. Ale rozhodně se mám ještě hodně co učit.

Která z Tvých pracovních zkušeností Ti nejvíc dala a proč?

Asi právě několikrát zmíněné Zámostí. Protože hlavně díky této příležitosti, kterou mi pořadatelé festivalu poskytli, jsem objevila práci na sociálních sítích.

Která sociální síť má podle Tebe do budoucna největší perspektivu?

To si netroufám říct. Každá sociální síť má jiný druh komunikace, sdíleného obsahu a taky se na ní pohybuje jiná cílová skupina.

I když sama nejradši pracuji i trávím čas na Instagramu, nejsledovanější a poměrně snadno marketingově uchopitelnou sítí je dlouhodobě Facebook a sama si nedokážu představit, jaká sociální síť by ho v budoucnu mohla nahradit.

Co Tě na sociálních sítích baví?

Setkávání, sdílení, kreativita, ale taky určitý řád, analýza dat a plánování.

Proč sis ke studiu vybrala program Arts management?

Sice to pro mě nebyla jediná možnost, ale teď si nedokážu představit, že bych si vybrala jiný obor studia. Čím déle program Arts management studuji, tím víc mi dává smysl moje volba a to, k čemu mě rodiče vedli.

Jak jde skloubit práci a školu?

Rozhodně jde, i když je to často časově náročné. Každý musí znát své hranice a možnosti. To ale bezpochybně patří k práci budoucích manažerů.  Zároveň si myslím si, že zrovna u programu jako je Arts management, je důležité sbírat praxi a zkušenosti už během studia.

Kde se vidíš v budoucnu? Chceš se dál věnovat sociálním sítím, nebo míříš úplně jinam?

Vždy jsem si myslela, že chci pracovat jako produkční hudebních a dalších kulturních akcí. V posledních měsících se můj pohled na budoucnost mění a velkou roli v tom sehrává pandemická krize, kterou právě zažíváme. Začíná mi postupně docházet, že práce na sociálních sítích možná nebude pouze koníčkem nebo dočasnou prací, ale dokážu si představit, že bych si ji věnovala i do budoucna.

Další zajímavosti, novinky a užitečné informace od nás z fakulty najdete i na našem Facebooku a Instagramu. A videa na Youtube 😊

FPH Success: Kateřina Janíková