FPH Success: Martin Luňáček a netradiční investiční platforma Portu

V rámci rubriky FPH Success se nám podařilo objevit další úspěšný projekt. Přečtěte si příběh čerstvého absolventa oboru CEMS Martina Luňáčka, který spoluzaložil firmu Portu.

Martine, stojíš za online investiční platformou Portu – popiš, co to je a proč vznikla?

Portu jsme založili, abychom umožnili lidem jednoduše a efektivně zhodnocovat jejich peníze a snadněji dosahovat finančních cílů bez potřeby finančních poradců nebo bankéřů. Vytvořili jsme tak investiční službu, která lidem chytře poradí a neobere je na poplatcích – takovou, abychom ji sami chtěli používat. Z technického hlediska je Portu tzv. robo advisor, neboli automatizovaná online platforma poskytující služby asset managementu, tedy správy investičního portfolia.

V čem je Portu jiné než konkurence ?

Portu vzniklo jako první služba tohoto typu v České republice a postavilo se proti všem zažitým představám o tom, že investování je složité a časově náročné, drahé a jen pro bohaté. To vše Portu popírá a na rozdíl od ostatních investičních produktů na trhu umožňuje široké veřejnosti na pár kliknutí investovat přímo na burze do odborně složeného portfolia na míru a neplatit za to žádné vysoké vysoké poplatky.

Jaké je riziko versus výnos při investování s vámi?

Naše portfolia, do kterých lze posílat už od tisícovky, jsou složená ze stovek akcií a dluhopisů těch největších firem z celého světa, takže riziko je značně diverzifikované a nestane se, že by člověk lidově řečeno „vsadil na špatného koně”. Výnosově pak portfolia kopírují růst indexů světových akciových a dluhopisových trhů, což v delším období nedokáže překonávat téměř žádný podílový fond. Narozdíl od těch navíc Portu díky nízkému poplatku doručuje lidem vyšší čistý výnos, o který jde v investování nejvíce.

Proč vlastně jméno “Portu”, co to znamená?

Chtěli jsme něco kratšího, energického, pokrokového… a také co se bude dobře vyslovovat. Tak vzniklo Portu z anglické fráze „portfolio for you“ (portfolio pro tebe) – a to nás vystihuje. Kromě toho španělsky “por tu” znamená pro tebe, takže to vše zapadá.

Jak jsi se dostal k oblasti financí/investování ?

Měl jsem trochu štěstí, že mě ke spoření a investování vedli od mala rodiče. V druháku na gymplu mi zřídili i vlastní majetkový účet a já se tehdy pustil do výběru toho pravého podílového fondu – tím asi začal můj hlubší zájem o investiční svět.
V roce 2015 jsem pak začal ve finančním sektoru i pracovat, když jsem na part time nastoupil do nově vzniklé fintech skupiny Roklen. O té mi tehdy řekl spolubydlící na koleji a mně to přišlo jako skvělá příležitost, kam poslat CV a v olbasti financí se rozvíjet. A taky byla – v Roklenu se tehdy budovala jak online devizová směnárna tak equity crowdfundingová platforma Fundlift a já se toho hodně naučil.

Co byla při zakládání Portu největší výzva?

Pro mě osobně bylo největší výzvou – a současně nejvíce zajímavou částí práce – potřeba rychle se zorientovat v mnoha často vzdálených oblastech a řešit stovky obsahově i charakterově různých úkolů najednou. Skoro pořád jsem učil za chodu a nebyl výjimkou týden, během kterého člověk dopodrobna řešil od namingu a nákupu domén přes investiční a finanční modely, UX/UI webu,  nastavování procesů on-boardingu klientů až po daňové dopady investování nebo soulad všeho možného s regulatoriními požadavky.

Využil jsi při zakládání a budování Portu poznatky ze studia na FPH ?

Během toho, co vznikalo Portu, jsem ještě dodělával magistra v rámci progamu CEMS, což bylo super, protože mnoho věcí z business teorie jsem měl možnost ihned použít v praxi a „osahat“ si, jak to funguje ve skutečnosti. Věci ze studia jsem se snažil aktivně využívat v práci a naopak při studijních projektech a zkouškách zase těžit ze zkušeností z Portu. Dobře se mi to doplňovalo, současně to ale znamenalo trávit v práci často dlouhé večery i víkendy.

Potřebovali jste na začátek investora? Jak jste ho získali?

Portu je startupový projekt, za kterým jako investor a majitel stojí finanční skupina WOOD & Company. Tu myšlenka dostupného a efektivního investování pro lidi oslovila a Portu zaštítila finančně i poskytla své široké know how v mnoha oblastech, za což jsme vděční. Navíc jako obchodník s cennými papíry má WOOD všechny potřebné licence a nám odpadlo mnoho starostí. Dělat investiční službu zkrátka nejde jako garážovku.

Kdybys mohl vrátit čas, co bys udělal při budování startupového projektu jinak?

Věcí, které člověk zpětně vidí, že by šly udělat jinak nebo lépe, by był asi dlouhý seznam. Na druhou stranu bych čas nevracel, každá chyba nám umožnila poučit se, růst a posunout Portu tam, kde je teď.

Jak si vede Portu dnes?

Projekt v současnosti úspěšně roste a získává pozornost jak širší veřejnosti tak i firem se zájmem o B2B spolupráci. Na Portu se nám registrovalo už více než 7000 lidí, kteří k nám měsíčně vkládají desítky milionů korun a my je investujeme do akcií a dluhopisů.

Neustále platformu rozšiřujeme a přidáváme nové služby – v září jsme například spustili Portu Gallery, investiční galerii, kde je možné od jediné koruny koupit podíl v historických veteránech nebo vzácných sběratelských předmětech jako jsou housle nebo obrazy.

Nyní se chceme více věnovat i zvyšování finanční gramotnosti dětí a mládeže – výraznou roli v ní kromě rodičů hraje také dostupná nabídka férových a smysluplných finančních služeb, v čemž chceme jít příkaldem. Připravili jsme proto rodičům možnost otevřít zjednodušený a výrazně zvýhodněný dětský investiční účet. Ten je ideálním nástrojem, jak mohou rodiče svým dětem budovat finanční rezervu a současně je učit pracovat s financemi a rozumět, jak peníze mohou pracovat.

Jak se stát vaším zákazníkem?

Ideální postup je udělat si kafe, vzít si počítač nebo telefon a zaregistrovat se na www.portu.cz. Po odpovězení na několik otázek systém navrhne investiční portfolio, které bude odpovídat vašemu profilu. Pokud budete spokojeni, založíte si účet vyfocením dokladů a zadáním osobních informací – vše může být za 10, 15 min hotovo. Pak jen stačí poslat první vklad a o vše ostatní se postará Portu.

Co máš v Portu konkrétně na starosti ty?

Za poslední dva roky se má role, ale i ostatních v týmu, značně vyvinula. Ze dvou lidí jsme se rozrostli na 12 a přestože udržujeme startupovou atmosféru, práci si mnohem více rozdělujeme, podle toho, jak nám to nejvíce sedí. Pro mě je nadále prioritou produktový vývoj a příprava všech novinek nebo rozšíření naší webové aplikace. Současně ale například stále více pronikám do oblasti portfolio managementu a podílím se na tvrobě investičních strategií.

Plánujete expandovat do zahraničí ? Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Plánů máme opravdu hodně – a to jak produktových, tak co se týká expanze. Na Slovensko chceme co nejdříve v příštím roce a poté přidat i další země střední Evropy. Vzhledem k tomu, že jsme investiční platforma, to však není legislativně úplně jednoduché. Dále plánujeme na příští rok také vývoj mobilní apky, po které je velký zájem; zatím fungujeme jen na responzivním webu. Kromě toho nás také oslovují různí B2B partneři včetně velkých bank a plánujeme spolupráci.

Zaujalo tě Portu? Více informací nalezneš na jejich webu.