FPH Success: Vojtěch Svoboda, profesionální sprinter
Vojta je naším studentem navazujícího magisterského programu Management a zároveň se profesionálně věnuje atletice, konkrétně sprintu na 60m, 100m, 200m, 4x100m. Jak se dá zvládnout studium a sport na profesionální úrovni? Proč si Vojta jako sportovec zvolil právě Fakultu podnikohospodářskou?
Proč sis vybral zrovna FPH?
Když jsem před maturitou vybíral vysokou školu, zvažoval jsem hlavně, jak doplnit svoje zájmy pro budoucí uplatnění. Vždycky mi to celkem šlo s čísly, tak jsem si říkal, že by „ekonomka“ mohla být dobrá volba. Při pročítání studijních plánů mi FPH připadala nejblíže tomu, co jsem očekával, a tak padla volba na ni.
Co považuješ ze studia na FPH za nejvíce přínosné?
Jako nejpodstatnější považuji kontakty získané při studiu. Jako sportovec se pohybuji v zájmově odlišných sociálních kruzích, a tak považuji za přínosný kontakt se spolužáky, kteří například už teď zakládají vlastní firmy. Co se týče obsahu studia, musím zmínit VS Marketing. Obsahem jde do hloubky a nabízí praktické týmové projekty na reálných problémech, což mě hodně bavilo.
Splnilo studium Tvá očekávání?
Rozhodně bych svá strávená léta na VŠE nevyměnil. Věřím, že získané znalosti a dovednosti využiji, ať už mě život zavede kamkoliv.
Jak jde zvládnout sport na profesionální úrovni a studium?
Podle mě studium sport perfektně doplňuje. Při sportu rozvíjím svou fyzickou sílu, studiem zase tu duševní. Jsou samozřejmě situace, kdy by si člověk přál, aby měl den o pár hodin navíc. Třeba když mám blízko deadline seminární práce, za sebou dvoufázový trénink a k rannímu budíku už teď zbývají jednotky hodin.
Často také řeším, jak zkombinovat časy cvičení s hodinami tréninku. Naštěstí mi trenér vychází dost vstříc a vždy jsem tak našel kompromis.
Jak ses dostal k běhu a od kolika let se mu věnuješ?
Lidé obecně mají tendenci zabývat se tím, v čem se cítí být dobří. Jako dítě jsem si nikdy nerozuměl s míčem, ale často jsem u něj byl první. Tak jsem ve svých devíti letech dorazil na první atletický trénink… a vydrželo mi to až do teď.
A proč zrovna běh? A zrovna sprint?
Z části za to určitě může genetika. Ve výkonnostním sportu hraje velkou roli poměr rychlých a pomalých svalových vláken. U mě je ten poměr nakloněn těm rychlým, a tak i kdybych se sebevíc snažil, nikdy by ze mě nebyl dobrý sportovec ve vytrvaleckých disciplínách. Krom toho je sprint atraktivní disciplína a jeho trénink rozhodně nezahrnuje jenom běhaní z místa na místo, jak by si někdo mohl myslet.
Co je Tvůj dosavadní největší sportovní úspěch?
Pravděpodobně 6. místo se štafetou 4x100m z letní světové univerziády v Neapoli. Z individuálních ocenění určitě 2. místo na trati 200m z mistrovství republiky dospělých, neboť úroveň českého sprintu jde rychle nahoru a je tak stále těžší se prosadit v národní konkurenci. Mám i několik republikových titulů z mládežnických kategorií, ale to se obtížností s „dospělou atletikou“ nedá srovnávat.
Co je při běhu Tvým hnacím motorem?
Být lepším, než jsem teď.
Co Ti sport dává?
Obtížná otázka. Jelikož je sport mou součástí už od dětství, myslím, že mi pomohl zformovat mou osobnost. Za nejdůležitější považuji schopnost pokory a zdravé sebevědomí.
Co pro Tebe bylo v dosavadní sportovní kariéře nejtěžší?
Zranění obrátí sportovci život z hodiny na hodiny vzhůru nohama. Bohužel, ve vrcholovém sportu jsou prakticky nevyhnutelná a atlet tak musí najít způsob, jak se vyrovnat se zhacením ambicí. To se stalo i mně, při přípravě na mezinárodní akci. Od té doby se tak snažím dát důraz na prevenci a tohle riziko tak minimalizovat.
A co je pomyslná sportovní meta, které bys rád dosáhl?
Rád bych se kvalifikoval na dospělou mezinárodní akci. Jak jsem říkal, konkurence u nás roste, a startovat s dresem České republiky pro mě byla vždy čest.
Další zajímavosti, novinky a užitečné informace od nás z fakulty najdete i na našem Facebooku a Instagramu. A videa na Youtube 😊