Manažerské shrnutí studie „How Do Changes in the Minimum Wage Affect Household Consumption?“

Růst minimální mzdy zvyšuje spotřebu postižených domácností. Cílem článku je zkoumat strukturu dodatečné spotřeby napříč různými typy domácností s nízkými příjmy. Pomocí unikátního souboru průřezových dat na úrovni domácností v České republice ze Statistiky rodinných účtů simuluji dopad růstu disponibilních příjmů na spotřební kategorie, a to v důsledku zvýšení minimální mzdy v letech 2011 až 2019. Zjištění naznačují, že dodatečný příjem je převážně alokován na nezbytné statky a služby, a to i přes pokles jejich podílu na rozpočtu. Spotřeba návykových statků představuje luxus pro nízkopříjmové domácnosti, mezi nimiž je spotřeba ještě elastičtější v domácnostech s dětmi. Podobně výdaje na zdravotnictví a vzdělání jsou pro domácnosti s dětmi podstatně citlivé na příjem. Práce pomohla prohloubit znalost spotřebitelského chování domácností nízkopříjmových zaměstnanců a lze využít při tvorbě hospodářské politiky ať už v otázce nastavení samotné minimální mzdy, tak i v oblastech daňové či sociální politiky.

 

Cílová skupina stakeholderů: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo financí, výzkumné instituce věnující se spotřebě a veřejné politice

Citace: Bittner, J. (2023). How Do Changes in the Minimum Wage Affect Household Consumption? Statistika: Statistics and Economy Journal, 103(1), 5–29.

Zdroj: https://www.czso.cz/csu/czso/how-do-changes-in-the-minimum-wage-affect-household-consumption