FPH Success: Vítězství týmu SASALELE v Coca-Cola Management Challenge 2022

podruhé zvítězili v soutěži Coca-Cola Management Challenge studenti z FPH. Jaké to je zúčastnit se takové soutěže? A jak to naše studenty vůbec napadlo?

Vyzpovídali jsme Romana Líšku (FPH), Imricha Kaplana (FPH), Daniela Pastrňáka (FPH) a Kristiána Tomča (FMV), tedy vítězný tým SASALELE, abychom se to dozvěděli.

Jak jste se o soutěži dozvěděli?

Imrich: Náš člen Roman spozoroval túto súťaž na facebookových stránkach VŠE, konkrétne na stránke našej FPH. Očividne ho súťaž veľmi zaujala a rozhodol sa o nej informovať ďalších členov.

Proč jste se rozhodli zúčastnit?

Imrich: Máme radi výzvy a táto súťaž sa javila ako jedna z nich. Navyše, chceli sme teóriu, ktorú sa učíme v škole prepojiť s praxou a rozvinúť aj naše praktické skúsenosti.

Vybrali jste si prodejní výzvu. Proč?

Kristián: Nakoľko sme študenti fakúlt, kde sa prevažne zaoberáme podnikaním či už v makro alebo mikro prostredí, uznali sme, že by sme sa v tejto prípadovej štúdii mohli cítiť asi najviac “doma”. Obor Sales nám je blízky, čo sa v podstate ukázalo aj na výsledkoch štúdie, ktorú sme spracovali. Myslíme si, že práve o tom to je, že sa niečo naučíte teoreticky v škole, prípadne dostanete praktické ukážky, ale potom príde výzva a ste hodení do mora, aby ste plávali tak, ako viete.

O čem přesně byla případová studie, kterou jste řešili? Co bylo vaším úkolem?

Kristián: Hlavným cieľom bolo zalistovať nový produkt na českom trhu. Konkrétne išlo o vodku Nemiroff, ktorá je ukrajinského pôvodu. Pracovali sme na pláne predaja, marketingovom pláne, tvorbe POP/POS materiálov a pod… Analyzovali sme množstvo dát, čo sa týka tvrdého alkoholu na českom trhu, nastavovali cenu, marže pre retailerov a odhadovali predpokladané množstvo predajov. Jednoducho povedané pripravili sme podklady pre úspešné zalistovanie produktu na českom trhu.

Co pro vás byla v soutěži největší výzva?

Imrich: Najväčšou výzvou bolo pre nás to, že sme nemali prístup k väčšine dát, ktoré od nás v štúdií vyžadovali a museli sme sa k nim dopracovať sami.

Kristián: Zároveň to pre nás nebola len oborová výzva ale aj organizačná, nakoľko všetci sme sa nachádzali v tom čase na Erasme, takže musíme úprimne uznať, že online škola počas pandémie COVID-19 nás naučila pracovať na diaľku efektívne a priniesť rôzne kompromisy. Napríklad aj v tom, že sme strávili skoro každý nedeľný večer niekoľko mesiacov pracovaním na štúdii 😄.

Proč myslíte, že jste uspěli?

Roman: Myslím, že za tým bol náš zodpovedný prístup, schádzali sme sa pravidelne každú nedeľu po dobu štyroch mesiacov. K tomu sme vytvorili výborný tím, každý z nás nám pomohol byť najlepšími v určitej oblasti. Taktiež voľba prípadovej štúdie sales bola veľmi dobrá – poskytla nám značný priestor na kreativitu, kde sme sa pokúsili odlíšiť od konkurencie.

Celá soutěž stejně jako loni probíhala online. Jaké vidíte v online prostředí výhody či nevýhody?

Imrich: Ako zásadnú výhodu možno uviesť to, že sme mohli na projekte spolupracovať z rôznych lokalít. Všetci štyria sme sa počas priebehu súťaže nachádzali na Erasme, čiže bez online komunikácie by naša spolupráca nebola možná. To vnímame ako hlavnú výhodu. Za nevýhodu sme považovali absenciu osobného kontaktu. Mimo projektu aj školy sme dobrí kamaráti, čiže nám primárne chýbala osobná sociálna interakcia.

Uplatnili jste v rámci soutěže znalosti získané během studia na FPH?

Roman: Určite áno. Pri prečítaní viacerých bodov v zadaní sme okamžite hľadali naše poznámky z minulých semestrov. Povedal by som, že najviac sme využili znalosti získané z predmetov Strategická analýza, Marketing, Manažerské účetníctví či Finanční management.

Co vám soutěž dala?

Imrich: Naučila nás konzistentnosti a pracovitosti. Na prípadovej štúdií sme začali pracovať veľmi skoro, už koncom října. Mali sme každý týždeň v nedeľu pravidelný meeting, kde sme rozoberali štúdiu a úlohy plynúce z nej. Zistili sme, že hoci nemáme všetky potrebné podklady, mnoho vecí sa dá zistiť a vydedukovať a že na každý problém je určité riešenie.

Kristián: A spoznali sme sa navzájom, stali sa z nás kamaráti, pripravení súťažiť v ďalších výzvach 😄.

Roman: Taktiež nám okrem finančnej výhry dala aj možnosť zažiť deň s manažérom Coca-Cola HBC a stretnutie s generálnym riaditeľom Coca-Cola HBC v květnu. Na to sa veľmi tešíme. Určite odporúčame účasť v nasledujúcom ročníku súťaže študentom, ktorí nad tým váhajú. Nie je to jednoduché, ale veľa vám to dá.

Další zajímavosti, novinky a užitečné informace od nás z fakulty najdete i na našem Facebooku a Instagramu. A videa na Youtube 😊.

FPH Success: Vítězství týmu SASALELE v Coca-Cola Management Challenge 2022