Představitelé staletých rodinných firem vystoupí na VŠE již za 3 týdny /21.4. 2023/

2023

Rodinné firmy jsou základem každé stabilní ekonomiky. V Česku se přitom mohly rozvíjet teprve po roce 1989 a neexistuje zde mnoho příkladů rodinných firem, které by existovaly po několik generací jako ve vyspělých zahraničních ekonomikách. Centrum pro rodinné firmy VŠE, které působí při Fakultě podnikohospodářské, proto pořádá konferenci pro členy podnikajících rodin, studenty a akademiky, na které vystoupí zahraniční i české rodinné firmy s více než 100letou historií. Budou zde sdílet své zkušenosti a cesty, které byly a stále jsou pro udržení jejich dlouhověkosti klíčové.

Konference Staleté rodinné firmy: co se od nich můžeme naučit? se koná v pátek 21. dubna od 13 hodin na Vysoké škole ekonomické v Praze, v místnosti RB101.

V prvním bloku konference vystoupí postupně tři zahraniční řečníci:

• Člen 26. generace šlechtického rodu Lichtenštejnů Hubertus von und zu Liechtenstein představí principy, které jejich rodině již od roku 1136 umožňují efektivně předávat správu majetku, podnikatelskou tradici a řešit nástupnictví.
  • Dále svoji představu rodinné firmy jako klanu představí italský podnikatel Roberto Brazzale se svým synem Albertem Brazzale, jejichž rodina podniká v sýrařském průmyslu od roku 1784. V Česku vlastní mlékárnu v Litovli a síť prodejen La Formaggeria Gran Moravia.
  • Na závěr představí rodinnou firmu a zároveň nadnárodní společnost Kapsch Group její CEO a představitel 4. generace v čele firmy pan Georg Kapsch.

Na konferenci se podařilo pozvat i výjimečné příklady českých rodinných firem, které dokázaly po roce 1989 navázat na násilné přerušení jejich podnikání a tím pádem již fungují déle než 100 let. Ve druhém bloku v rámci panelové diskuse vystoupí:

• jednatelka společnosti PETROF paní Zuzana Ceralová Petrofová,
  • člen představenstva investiční skupiny HYBLER GROUP Adam Kuršel
  • a představitelka 5. generace tradičního výrobce foukaných vánočních ozdob OZDOBA CZ paní Romana Juklová.

Na konferenci se lze registrovat vyplněním krátkého formuláře na webu akce TADY. Najdete zde i program akce a medailonky jednotlivých řečníků. Registrace je otevřena do 14. dubna.

Centrum pro rodinné firmy VŠE (CRF) je akademické pracoviště, které propojuje výzkum v oblasti rodinného podnikání s praxí českých rodinných firem a formou kurzů, článků a veřejnosti přístupných akcí o těchto poznatcích vzdělává další rodinné firmy. CRF má svoji Strategickou radu složenou z významných českých rodinných firem. Pro studenty a absolventy VŠE, kteří jsou zároveň nástupci v rodinných firmách organizuje jejich pravidelná setkávání VŠE Family Business Club.