V soutěži Startup VŠE bodovali studenti FPH

V úterý 11. května 2021 proběhla soutěž Startup VŠE organizovaná Katedrou podnikání Fakulty podnikohospodářské (FPH) a podnikatelským akcelerátorem xPORT VŠE. Studentské týmy soutěžily o stipendium ve výši 40 000 Kč na podporu inovativního podnikání. Do finále bylo z přihlášek vybráno šest týmů z celé VŠE.

V pětičlenné porotě zasedli zástupci akademické sféry i investorské komunity.  Za investorskou komunitu byla v porotě přítomna Vladimíra Josefiová z Venture fond Reflex Capitalu, která mimo jiné působí též jako CFO startupu Spaceti. Z investorské komunity dále v porotě zasedl majitel společnosti TCCM a business angel Kamil Vacek, který byl prvním investorem úspěšného portálu bezrealitky.cz, který vznikl na půdě VŠE. Posledním členem poroty z investorské komunity byl Vít Horký, zakladatel a CEO Brand Embassy. V roce 2019 firmu se společníky prodali izraelské společnosti NICE kótované na Newyorské burze. Akademickou sféru reprezentoval vedoucí Katedry podnikání a proděkan pro vědu a výzkum FPH prof. Martin Lukeš. Akcelerátor xPORT VŠE v porotě zastupoval Jakub Stránský, zkušený mentor a zakladatel startupu Techambition.

Týmy čekala sedmiminutová online prezentace ve formátu „startup pitch“ a následná diskuse s porotou. Tu zajímala velikost problému, který startup řeší, schopnost týmu dodat produkt na trh a potenciál na dynamický rozvoj firmy.

Titul Startup VŠE získal projekt Luftio. Luftio nabízí zákazníkům zařízení na měření kvality vzduchu. Získaná data analyzuje a výsledky zobrazuje v mobilní aplikaci. Startup Luftio představil Josef Tatíček, student FPH, společně s kolegyní Janou Vítovou. Porotu zaujal nejenom inovativní produkt a jeho potenciál, ale také excelentní vystoupení obou prezentujících.

Na druhém místě se umístil Study Hub, který se zaměřuje na online doučování jeden na jednoho. Study Hub představil student FPH Patrik Kruntorád.

Třetí místo obsadil nápad TreeToGo studentů FPH Jana Petránka a Michaela Schuberta a studentek z FFÚ Nikoly Křišťanové a Terezy Barochové, kteří jsou zároveň studenty vedlejší specializace Podnikání. Cílem TreeToGo je propojovat lokální patrioty a cestovatele.

Zvláštní cenu poroty získal projekt Mementerra, který představil absolvent VS Podnikání a student FPH David Makovský. Porotci ocenily perfektně zpracované produkty a finanční zdraví projektu, který expanduje reinvestováním vlastních prostředků.

Organizační tým Startup Semestru VŠE už pracuje na přípravě soutěže pro letní semestr 2021/22. Pro aktuální informace sledujte Facebook Katedry podnikání.

Na otázky odpovídá zástupce vítězného projektu Josef Tatíček.

Co je Luftio?

Luftio je komplexní systém monitorování kvality vzduchu, který učí firmy, jak si zajistit lepší vzduch, produktivnější, šťastnější a zdravější zaměstnance.

Pomocí krabiček se senzory, propojených s mobilní apkou a webovým dashboardem měří koncentraci CO2, teplotu, vlhkost, tlak vzduchu a VOC. Systém naměřená data vyhodnocuje, propojuje s daty o produktivitě a nemocnosti zaměstnanců a poskytuje návrhy, jak kvalitu vzduchu zlepšit (pomocí reportů v aplikaci, barvou podsvícení senzoru atd.).

Naší vizí je zlepšovat kvalitu vzduchu v tisících firem po celém světě a zlepšovat životy miliónů lidí.

Proč jste se přihlásili do soutěže Startup VŠE?

Soutěž nám doporučil Michal Andera z Katedry podnikání FPH VŠE, se kterým spolupracujeme v rámci Podnikatelské poradny VŠE.

Chtěli jsme získat co nejvíce zpětné vazby na náš projekt. Byla to skvělá příležitost prezentovat před velmi zkušenou a úspěšnou porotou a ukázat Luftio světu, navíc podobné soutěže jsou skvělou přípravou před prezentacemi investorům.

Co pro vás vítězství znamená?

Znamená pro nás další dílčí úspěch v cestě za naší vizí a našimi cíli. Jsme si jistí, že to, co děláme, má smysl, problém je zde a je obrovský a je skvělé, že máme takovou podporu a moc si jí vážíme. Vyhrané finanční prostředky využijeme při vyvíjení MVP našeho produktu a na nákup dalších součástek na další Luftia.

V soutěži Startup VŠE bodovali studenti FPH