Článek Marka Hudíka „Růst či nerůst?“ v časopise Vesmír

„Růst či nerůst?“, to je název článku od doc. Marka Hudíka z Katedry manažerské ekonomie FPH a dr. Pavla Potužáka z Národohospodářské fakulty, který vyšel v časopise Vesmír. Dozvíte se v něm, co se skrývá za ekonomickým růstem, jaké jsou modely ekonomického růstu nebo jaký má ekonomický růst dopad na životní prostředí.

„Ekonomický růst je často spojován či obviňován z ničení životního prostředí, zvyšování rozdílu mezi lidmi a z dalších negativních jevů. Někteří tak požadují zastavení ekonomického růstu v rámci hnutí nerůstu. Podle dat však pozorujeme, že v procesu hospodářského růstu nebohatne pouze jedna skupina, ale postupně rostou důchody celé populace. Dále je zřejmé, že životní prostředí zejména v západních zemích je v řadě ohledů lepší, než bylo před dvěma sty lety. Lidé pijí čistší vodu, dýchají čistší vzduch, mají delší život, novorozenecká úmrtnost poklesla téměř k nule, západní země netrápí hladomory. Navíc lidé tráví více času ve škole, mimo pracovní proces, užívají si delšího života v penzi, méně pracují v zemědělství a užívají si více volného času. To vše přinesl ekonomický růst,“ píše se v článku.

Celý článek si můžete přečíst zde.

Článek Marka Hudíka v časopise Vesmír