Dokument studentů FPH „Musíš?“

Musíš stíhat všechno? Musíš vyhovět všem? Musíš?

Za dokumentem přibližujícím život mladých dospělých, kteří žijí náročné a hektické životy, stojí dva studenti FPH Jakub Kršňák a Michaela Ondráková. Jejich cílem bylo poukázat na výkon, který musí mladí lidé odvádět a nepoměr času, který mají k dispozici. Podporou jim byl tým z předmětu Digitální video (Šárka Večerníková, Vladislav Tkačik, Samuel Mečiar a Anastasia Vinogradova), bez něhož by dokument nevznikl.

„Vycházeli jsme z aktuálního tématu, které silně ovlivňuje naše životy a okolí, ve kterém žijeme. Jako studenti VŠE jsme obklopeni bublinou, která je silně zaměřená na výkon. I samotná doba je ale velmi specifická a zvláštně urychlená. Přišlo nám, že se o tom málo mluví, a tak jsme se rozhodli téma dnešní mladé generace zpracovat. Myslíme, že se nám podařilo otevřít příběhy, které se malými částmi dotýkají příběhu nás všech,“ říkají Jakub a Míša.

Dokument dostal na Multifestu v BioOku speciální cenu poroty a umístil se jako 3. nejoblíbenější divácký film. Porotu i diváky si získal silným tématem a autentickým provedením. Proto se Jakub s Míšou a Šárkou rozhodli to nenechat jen tak a ukázat dokument dál. Uspořádali veřejné promítání ve spolupráci s Kampus Hybernská. Kromě promítání pozvali odborníky věnující se duševnímu zdraví. Společně s nimi pak uspořádali panelovou diskuzi, kde se mohli diváci ptát na cokoliv, co je kolem řešeného tématu zajímalo.

„Je velice důležité nepřehlížet duševní nepohodu. Bohužel je stigma kolem duševních onemocnění stále velké a společnost to vnímá jako něco sekundárního. Opravdu často jsou ale následky psychických nemocí významnější a dlouhodobější než následky těch fyzických. V průběhu natáčení dokumentu bylo skvělé pozorovat, jak se otevírají myšlenky, uvědomění a diskuze nad tím, že takhle to v pořádku není. I kdyby dokument pomohl zamyslet se a pomoct jednomu člověku, svůj účel splnil,“ dodávají na závěr Míša s Jakubem.

Protože za nejdůležitější považují sdílet myšlenku dokumentu, tak je dokument volně dostupný ke zhlédnutí na YouTube. Podívat se na něj můžete na tomto odkazu nebo níže.

Dokument studentů FPH "Musíš?"