FPH Success: Eliška Straková o JA Alumni Czech a práci v Dramoxu

Eliška je studentkou programu Management, ale za dobu studia zvládla už posbírat řadu pracovních zkušeností. Kvůli svému zájmu o kulturu při jedné z covidových vln neváhala a z Erasmu v Barceloně napsala do Dramoxu, zda nehledají někoho na sociální sítě. A už tam více jak dva roky pracuje 😊 Předtím také řadu let působila v JA Alumni Czech. Více, nejen o Eliščině práci, se dozvíte v našem rozhovoru pro rubriku FPH Success.

 

Eliško, při studiu pracuješ ve společnosti Dramox. Můžeš nám přiblížit, co tam přesně děláš?

V současnosti mám na starosti digitální marketing a koordinaci týmu. Starám se o všechen obsah, který lidé vidí na sítích nebo čtou v newsletterech. Také tvořím videa a vymýšlím obsahovou strategii. V poslední době se mi daří i trochu pouštět do vod výkonnostního marketingu i díky předmětu Marketing na internetu, který teď na VŠE studuji.

 

Jak ses k této práci dostala?

Docela velkou náhodou. Dramox jsem zaregistrovala hned při spuštění v jedné z covidových vln a okamžitě mě kvůli zájmu o kulturu zaujal. V té době jsem byla na Erasmu v Barceloně a práci si chtěla hledat až po něm, ale protože tahle služba působila jako něco, co by se mohlo stát lovebrandem, rozhodla jsem se tam zkusit napsat, zda nehledají výpomoc se sociálními sítěmi. Netrvalo to ani 24 hodin a volal mi Radim Horák, jeden ze zakladatelů, že by se jim hodil někdo na tvorbu obsahu. Vypracovala jsem zkušební úkol, a protože firma funguje 100% remote, do týdne jsem seděla na virtuálním meetingu se zbytkem týmu.

 

Už jsi v Dramoxu více jak dva roky. Co tě na tvé práci baví?

Vždycky jsem měla ráda divadlo, takže možnost podílet se na růstu platformy s největším množstvím divadelních záznamů na světě je samo o sobě dost naplňující. Když vezmu v potaz náplň práce, tak jsou to hlavně kreativní věci, jako je tvorba videí a vymýšlení různých propagačních materiálů k představením. Jako velkou výhodu vidím také to, že si v podstatě můžu vyzkoušet, co chci a co mě zrovna baví. Také už jsem párkrát měla možnost se podívat na natáčení a udělat několik rozhovorů s herci či tvůrci, což mi vždycky dělá velkou radost.

 

Tvé oblíbené představení, které je ke zhlédnutí na Dramoxu?

Vzhledem k množství představení je tohle dost těžká otázka. Ale když se chci u něčeho pobavit, tak vždycky sáhnu po některém představení z dílny Davida Drábka. Jsou totiž plná černého humoru a satiry, ale zároveň se dotýkají různých společenských témat. Momentálně je na vrcholu mého žebříčku představení Kanibalky: Soumrak starců z Městských divadel pražských.

 

Předtím jsi několik let působila v neziskové organizaci JA Alumni Czech. Čemu se tato neziskovka věnuje?

JA Alumni Czech spadá pod organizaci Junior Achivement, jejíž českou pobočku založil Tomáš Baťa s cílem poskytovat mladým praktické ekonomické vzdělání. JA Alumni je absolventská síť studentů, kteří absolvovali některý z programů pod záštitou této organizace a chtějí svoje znalosti předávat dál mladším generacím a zároveň dál rozvíjet sami sebe. Organizuje tedy různé vzdělávací nebo networkingové akce pro studenty, ale také pro absolventy samotné.

 

Jaká byla tvoje role v JA Alumni Czech?

Za více než 5 let jsem prošla v podstatě všemi možnými rolemi. Od úplného nováčka, co se styděl mluvit před lidmi, přes vedení komunikačního a eventového týmu, jsem se dostala až k roli koordinátorky celé české absolventské sítě, ve které jsem setrvala poslední dva roky. Byla to pro mě zároveň nejcennější zkušenost, protože jsem se mohla pravidelně setkávat s koordinátory z celé Evropy a postupně se snažit organizaci posouvat dál.

 

Co sis z práce v JA Alumni Czech takzvaně odnesla?

Nejsem jediná, kdo řekne, že jí JA Alumni změnilo život. Zní to jako absolutní klišé, ale je to tak. Za těch 5 let jsem měla možnost si zkusit věci, ke kterým bych se jinak neměla šanci dostat, zvládnout desítky prezentací na různá témata a vykročit hodně ze své komfortní zóny. Čeho si teď ale vážím nejvíc, jsou lidi, kteří mi za tu dobu přirostli k srdci.

 

První vzpomínka, která se ti v kontextu JA Alumni Czech vybaví.

Asi můj první Veletrh studentských firem v Galerii Harfa, kde už jsem nebyla jako student, ale jako „alumňák“. Byla nám tam ještě s jedním novým členem svěřena prezentace o naší neziskové organizaci, která měla studenty nalákat, ať se k nám přidají. Pamatuju si, jak se mi při pohledu na desítky studentů a porotců z různých velkých firem dělalo špatně a měla jsem pocit, že ze mě nevypadne ani hláska. Prezentace ale dopadla dobře a ten pocit po ní si pamatuju dodnes.

 

Co tě motivovalo při studiu ještě pracovat?

Myslím si, že hlavním motivátorem u mě byla touha učit se nové věci a nakouknout více mimo akademický svět. I když se k tomu postupně přidala i potřeba finanční odměny, pořád dělám to, co dělám, hlavně proto, že mě to baví.

 

Jak stíháš práci a zároveň studium?

Přála bych si, abych mohla říct, že v klidu stíhám, ale to bych nebyla upřímná. Myslím si, že spoustu další studentů uklidní, když řeknu, že často nestíhám. Jakmile se toho ve škole nebo v práci sejde trochu víc, je těžké všechno zvládat, zvlášť když má člověk potřebu všechno dělat perfektně. Snažím se si v těchto obdobích stanovit priority a naplánovat si úkoly, které je reálné dokončit a které naopak mohou počkat. Občas se to daří a občas zase ne. Je to takhle v pořádku. Přece jen se pořád mám co učit nejen na akademické půdě.

 

Proč jsi šla studovat na FPH?

Přiznám se, že to nebylo úplně prvoplánově. Pocházím z malé vesnice u Kroměříže a do Prahy se mi tenkrát moc nechtělo. V té době jsem ale moc nevěděla, kam chci v profesním životě směřovat. Navíc jsem ještě do ledna zvažovala spíše umělecký směr. I díky JA Alumni jsem si sem nakonec přihlášku přece jen zkusila dát. Na zápis jsem šla s velkou nejistotou, ale jak jsem seděla v té velké aule mezi spoustou nadšených lidí, věděla jsem, že VŠE chci dát šanci. Dnes jsem za tohle rozhodnutí velice vděčná, protože mi přineslo do života skvělé lidi a školu, která mi toho spoustu dala.

 

3 slova, co tě ve spojitosti s FPH napadnou.

Motivace, komunita a skupinová práce.

 

Jakým směrem se chceš ubírat po ukončení studia?

Nejsem jeden z těch studentů, co má v tomhle stoprocentně jasno. V současné době mě pořád baví a zajímá marketing a snažím se v něm neustále vzdělávat. Díky vedlejší specializaci Multimediální komunikace mě ale stále víc láka kreativní odvětví a ve volném čase se ráda věnuju grafice. Chtěla bych se po dokončení studia tedy ubírat spíše tímto směrem.

 

 

Další zajímavosti, novinky a užitečné informace od nás z fakulty najdete i na našem Facebooku a Instagramu. A videa na Youtube.

FPH Success: Eliška Straková o JA Alumni Czech a práci v Dramoxu