FPH Success: Nechte si vytisknout brýle na míru

V rámci dnešního rozhovoru bychom vám rádi představili Samuela Nagyho, který spolu se svým otcem založil startup Onyx vision, který se zaměřuje na 3D tisk brýlí na míru. Samuel u nás studuje bakalářský program Arts management.

 

Můžete mi stručně říci, co přesně děláte.

Unikátní technologií 3D tisku vyrábíme brýle na míru. Materiál je lehký a odolný. Jsme jediní, kdo umí plnobarevný tisk. Ve světě už je hodně firem, které dělají 3D tištěné brýle, ale tisknou je sériově.

 

Jak vznikl tento nápad?

Byl to nápad mého otce, který už více jak 20 let dělá v optice. Byl vždy podnikavý a hledal, co by se dalo dělat jinak, lépe. Asi 3 roky zpátky přišel s tím, že mu kamarád ukazoval 3D tiskárnu a že je to hrozně zajímavá technologie, kterou musíme vyzkoušet. Prapůvodní myšlenka byla taková, že si koupíme tu malou domácí 3D tiskárnu a budeme na tom ty brýle vyrábět, což se během asi měsíce ukázalo jako úplně zcestná idea. Pak jsme to 2,5 roku ladili. Začal jsem nejdříve dělat různé překlady a pak se ukázalo, že je okolo toho potřeba mnohem více věcí, takže v tuto chvíli se primárně zabývám rozvojem myšlenky 3D tisku brýlí a jak jí dostat mezi lidi.

 

Jaká byla Vaše cesta tam, kde jste nyní?

Velmi brzo jsme navázali spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci, která je jednou z největších kapacit na 3D tisk v republice. Nebýt jich tak bychom dnes nebyli tam, kde jsme. Původně jsme brýle dělali z jiného materiálu, s tím jsme šli na trh a lidem se to hrozně líbilo. S brýlemi z tohoto materiálu jsme úspěšně otevřeli obchod v Praze, kde jsme je rok prodávali. A loni na jaře se ukázalo, že tento materiál, když ho člověk nosí déle, se maličko více zahřeje a stranice se roztahují. Brýle byly tím pádem nenositelné. Díky spolupráci s univerzitou v Liberci jsme naštěstí byli schopni velmi rychle přejít na současný materiál a od ledna tohoto roku se ho snažíme dostat do optik. Změnili jsme tedy obchodní strategii, že nejdeme cestou vlastní optiky, ale snažíme se brýle distribuovat do optik.

 

Jak to bude probíhat, když si budu chtít pořídit brýle od Vás?

Vyberete si tvar brýlí, který se vám líbí, pak ale máte na výběr z více provedení toho konkrétního tvaru. A pak přichází ta těžká fáze: výběr barvy ?. Máme předdefinováno asi sto barevných variant, které lze navíc kombinovat. Následně se změří tvar obličeje. Máme parametrizované 3D modely brýlí, do kterých zadáme velikosti a barvu a údaje odešleme do 3D tiskárny. Tisk trvá nějakých čtyřiadvacet hodin, pak děláme ještě řadu manuálních úkonů, jako například vložení kovových pantů. Do dvou, tří týdnů jsou brýle hotové.

 

Proč jste nešel studovat optometrii?

Celý život říkám, že se nechci živit brýlemi. Tím, že jsem v tom vyrůstal, protože naši jsou oba optici, tak jsem hlavně nechtěl dělat brýle a optiku. Původně jsem si myslel, jak půjdu dělat nějaký umělecký management, ale pak jsem v prváku zjistil, že to vlastně vůbec dělat nechci. A skončil jsem u těch brýlí. ?

 

U nás na fakultě studujete program Arts management, je to tak?

Ano je. Původně jsem chtěl jít na FAMU na produkci, ale tam mě nevzali. A tak jsem přemýšlel, co by bylo podobného a zkusil jsem Arts management. To byla pak jasná volba. Nějak to tak vyplynulo a ve výsledku jsem za to rád, protože kdybych šel na produkci, tak se nedostanu k takovým zajímavým projektům. Z té školy nakonec člověk vždy čerpá, i když nestuduje třeba přímo byznys, tak tím, že tam jsou ty společné základy, tak se ty znalosti dají převést do praxe.

Kdybych chtěl dělat Arts management, tak ta nabídka stáží a dalších možností je ohromná. Ale já tím, že jsem od prváku řešil jenom brýle, jsem to vlastně nevyužil.

 

Jak dokážete skloubit práci a školu?

Měl jsem štěstí v tom, že jsem začal podnikat relativně brzo. Tušil jsem, že té práce bude čím dál víc, takže jsem hodně dělal předměty dopředu. Díky tomu mám teď jen jeden předmět, to už se dá stihnout. Myslím si, že naše škola tohle hodně umožňuje. Lidi, co jsou na jiných školách tuto možnost nemají. My si můžeme rozvrhnout studium z velké části sami, takže já jsem na začátku více zabral, dal jsem si za semestr více předmětů a tím pádem to nyní mám volnější a mohu se věnovat práci.

 

Jaké máte plány do budoucna?

Dlouhodobá vize je dostat se do Evropy. V Německu už nějakou dobu tento byznys běží, ale my to děláme trochu jinou technologií, která nám dává větší možnosti. A obecně dostat ty brýle mezi co nejvíce lidí.

Co se týče vývoje, tak těch nápadů je víc, než se dá zvládnout. Pořád je co dělat a co vyvíjet. Navíc obor 3D tisku se posouvá neuvěřitelným tempem. Za ty tři roky se vše úplně změnilo.

 

Další zajímavosti, novinky a užitečné informace od nás najdete i na našem Facebooku a Instagramu. A videa na Youtube ?

 

  • Autor: Hana Kruczková
  • Vytvořeno:
  • Poslední aktualizace: