FPH Success: Ph.D. student Petr Bartoš obsadil 3. místo v Mistrovství České republiky v ORC

Studium na FPH není jen pro knihomoly, kteří nemají žádný jiný koníček než školu. Spousta studentů podnikohospodářské fakulty je sportovně nadaná a příkladem toho je třeba náš doktorand Petr Bartoš, který se se svojí posádkou umístil na 3. místě v Mistrovství České republiky v ORC konaného 5. až 10. listopadu 2018 v Chorvatsku.

V rámci mistrovství se jelo několik kratších rozjížděk a dvě delší navigační jízdy. Nejzajímavější část závodu pak tradičně tvořila regata Jabuka, na jejímž startu se letos sešlo 112 lodí. Tato regata se startovala v noci a trvala více než 24 hodin nonstop plavby. Cílem regaty bylo vyrazit z mariny Vodice, obeplout ostrůvek s názvem Jabuka a vrátit se zpět do Vodice.

Bohužel pouze některé lodě měli na lodi trackery, ale i tak se můžete podívat na jejich plavbu na https://seesea.cz/map/201538

Co znamená ORC?

Na závodech ORC spolu soutěží lodě různých velikostí i typů. Pořadí v soutěži je potom přepočítáno pomocí takzvaných handicapů, které jsou ovlivněny plochou plachet, délkou lodi a mnoha dalšími ukazateli. Tím tedy nejsou horší nebo menší lodě znevýhodněné oproti moderním sportovním lodím. Mohou si tak zazávodit různé lodě ve stejném závodě.