FPH Success: Student FPH David Černý úspěšný v běžeckých závodech

David Černý na Fakultě podnikohospodářské studuje první ročník magisterského oboru Management. Pro svou vedlejší specializaci si zvolil Manažerskou psychologii a sociologii, mimo jiné proto, že se věnuje organizaci mimoškolních přednášek o podnikání a osobnostním růstu. Pro naši rubriku „FPH Success“ se s námi ale podělil o svoje úspěchy z trochu jiné oblasti.

„Celý život se věnuji atletice, a to především běhu. Začal jsem ve druhé třídě, zhruba v 8 letech, a daří se mi pokračovat dodnes. Tatínek byl také atlet, takže je asi jasné, jak jsem se k tomu dostal. Celé to ale začalo tak, že jsem na nějakých školních dětských závodech vyhrál, a tak se usoudilo, že je čas začít trénovat. Můj trénink začal v Karlových Varech, kde za svého prvního klíčového trenéra pokládám Oldu Dvořáka s jeho dcerou Luckou, kteří ve mně vybudovali lásku k tomuto sportu i přes všechnu jeho bolest. Většinu života jsem běhal 800m, a to skoro 10 let.

Během té doby jsem získal mnoho titulů mistra západních Čech za žáky, dorost a juniory. Celou sezónu jsem se ale vždy soustředil na mistrovství republiky. V něm jsem měl vždy velikou smůlu a vysněná medaile mi dost let unikala. Pětkrát za sebou jsem byl pátý, ale vždy velmi těsně. Bylo to šílený, ale nakonec tam na pošesté dopadla alespoň bronzová medaile z halového Mistrovství ČR juniorů.

Největší můj úspěch však proběhl v zámoří, kde jsem při ročním studiu na americké střední škole byl součástí výherní štafety 4x800m v nejvyšší místní soutěži Championship of the State of Illinois. Tam jsem zjistil, že týmová výhra je mnohem víc než jen soukromá.

Pak jsem se na cca 2 roky pustil do desetiboje, pod vedením Františka Neckáře, kde jsem v mužích skončil již první rok sedmý v ČR. Pak jsem však odjel do Prahy a neměl jsem už tolik času, který bych chtěl věnovat na trénink deseti disciplín, tak jsem pokračoval se 400m překážek.

Díky těmto zkušenostem jsem byl později přínosným členem pro team AK Škoda Plzeň, za který dodnes běhám při prvoligových a v posledních dvou letech dokonce extraligových soutěžích, ve které momentálně závodíme. Něco se podařilo i na Akademickém mistrovství ČR, kde jsem si dovezl stříbro za 400m překážek a zlato ze štafety 4x100m, kterou jsme běželi s dalšími borci z VŠE.“