FPH Success: SunAware a jejich vítězství v soutěži Startup VŠE

Startup VŠE je soutěž, kterou každý semestr pořádá Katedra podnikání ve spolupráci s akcelerátorem xPORT VŠE. Vítězem minulého semestru se stal tým SunAware složený ze studentů programu CEMS, který se svým projektem řeší negativní dopady UV záření na dětskou pleť.

Prvním produktem studentů programu CEMS je čepice, která upozorní rodiče v případě přílišného vystavení pokožky slunečním paprskům. Základem řešení SunAware je chytrá textilie, která podle množství UV záření mění svou barvu a tím rodiče varuje. Tým SunAware chce postupně rozšiřovat produktovou nabídku o další chytré textilie.

Do aktuálního kola soutěže Startup VŠE se týmu mohou hlásit do 14. dubna na adrese startup.vse.cz. A pokud se chcete inspirovat právě úspěchem SunAware, přečtěte si rozhovor s celým týmem níže.

Co je SunAware a jak váš produkt funguje?

V dnešní době se mnoho rodičů obává negativních dopadů vystavení UV záření na své děti. Jak velká expozice UV záření je však příliš velká a jak ji můžeme změřit?

Chtěli jsme najít řešení tohoto problému a přišli jsme s první čepicí pro děti s detekcí UV záření. Pomocí chytrého textilního řešení naše čepice indikuje úroveň vystavení UV záření prostřednictvím barevně se měnícího proužku. Tímto způsobem jsou rodiče informováni a mohou přijmout vhodná opatření na ochranu svého dítěte před poškozením UV zářením, které existuje nejen v létě, ale po celý rok.

Kdy jste přišli s nápadem na tento projekt? Bylo to čistě pro účely soutěže Startup VŠE?

Součástí magisterského studia CEMS na VŠE je předmět 3PO666 – Podnikání a zakládání nových firem. Zde jsme dostali příležitost přijít s nápadem na startup a pracovat na něm v týmu z našeho ročníku. Na začátku SunAware začínal jako univerzitní projekt, ale velmi brzy v průběhu procesu jsme se pro nápad nadchli a chtěli jsme ho dále rozvíjet. Startupová soutěž byla úžasnou příležitostí, kde jsme dostali jedinečnou šanci zjistit, co si o našem nápadu myslí investoři.

Bylo těžké přesvědčit porotu o kvalitě vašeho produktu?

Měli jsme velkou radost, když nás do soutěže pozvali. Byla to pro nás úžasná příležitost předvést náš produkt a získat na něj další zpětnou vazbu. Myslíme si, že naše nadšení a vzrušení pomohly porotu přesvědčit. Věříme, že náš výrobek a myšlenka obecně mají velký potenciál a nabývají na významu, zejména při pohledu na prognózy rakoviny kůže a měnící se chování nastávajících rodičů.

Jaké jsou vaše role v týmu?

Na projektu jsme zpočátku pracovali v pětičlenném týmu – Karel, Viktor, Konstantin, Kristof a Marsela. Tři z nás v projektu pokračují. Náš tým tvoří tři cílevědomí a zapálení studenti CEMS z VŠE – Karel, Viktor a Marsela. Zatím nemáme stoprocentně dané role, ale to se bude měnit s tím, jak budeme v projektu pokračovat. V tuto chvíli si spíše rozdělujeme úkoly podle časového vytížení jednotlivých členů.

Myslíte, že má váš projekt nějaké hranice? Co hodláte dělat pro jejich překonání?

Všichni zakladatelé mají podnikatelské vzdělání. Víme, jak řídit obchodní stránku. Náš produkt je však chytrý textilní produkt. Samozřejmě se snažíme procesu co nejlépe porozumět, ale nejsme bohužel žádní odborníci. Proto nyní spolupracujeme se špičkovými vědci z liberecké univerzity.

Jaké máte s projektem plány do budoucna?

Jako tým usilujeme o to, abychom se stali inteligentní textilní společností, která poskytuje řešení zaměřená na zákazníka prostřednictvím inovativních inteligentních textilií. To bude přesahovat rámec oblečení pro děti a detekce UV záření a bude pokrývat širokou škálu potřeb zákazníků a případů použití.

Myslíte, že vám studium programu CEMS pomohlo v úspěchu vašeho projektu?

Předmět 3PO666 – Podnikání a zakládání nových firem na CEMS VŠE byl důvodem, proč jsme se do tohoto projektu pustili. Tento předmět byl spouštěcím mechanismem pro realizaci projektu. Během dalších hodin na CEMS jsme se však naučili mnoho nového, co nám opravdu pomohlo. Od toho, jak produkt uvést na trh a financovat, až po strategičtější přístup k firmě obecně. Dalším bodem, kde nám CEMS pomohl k úspěchu, jsou různé soft-skills, jako je týmová práce a ambice.

FPH Success: SunAware a jejich vítězství v soutěži Startup VŠE