Startuje cyklus internetových diskusních klubů „Budoucnost vážné hudby – nejisté jistoty a jisté nejistoty“

Příští týden startuje cyklus internetových diskusních klubů Budoucnost vážné hudby – nejisté jistoty a jisté nejistoty, jehož producentem je Katedra arts managementu. Diskuzní klub bude probíhat od 20. 4. – 25. 5. 2021, každé úterý v 17.00 hodin.

Vážná či klasická hudba je považována většinou populace za cosi elitního a méně srozumitelného, a tudíž tak trochu nezajímavého a zbytečného. Tento názor není vůbec nový, vine se jako červená nit mnohasetletou historií hudební kultury. Její podoba se v průběhu staletí proměňovala a dnes si její aktéři – tvůrci, interpreti, manažeři, ale také konzumenti, tedy všichni, pro něž je hudba důležitou součástí života, kladou otázku, co bude s vážnou hudbou dál. Jak budou vypadat produkce, tedy koncerty, záznamy, sdílení na sítích? Jak bude vnímána nová hudba? Jak budou na proměny společnosti reagovat organizátoři, tělesa a hudebníci samotní? Kam povede soupeření mezi dvěma póly hudebního univerza – hudbou vážnou a „nevážnou“? A mnoho dalších otázek.

Hledáním odpovědí se bude zabývat internetový diskusní klub nazvaný Budoucnost vážné hudby – nejisté jistoty a jisté nejistoty. V otevřené disputaci o různých problémech vážné hudby se potkají osobnosti z různých sfér hudby, hudebníci, manažeři, teoretici, kritici. Diskuse bude otevřena i podnětům veřejnosti. Šest podvečerů. Každé úterý v 17.00 hodin. Na platformách YouTube, Facebook a webových stránkách partnerů tohoto projektu.

Začínáme 20. dubna v 17.00 hodin.

Téma č. 1: Co je a kde se vzala „vážná hudba“? Jaká je její dnešní podoba a význam?

Moderátor diskuse:

PhDr. Ilja Šmíd – hudební manažer, pedagog Katedry arts managementu FPH VŠE

Oponent:

prof. PhDr. Jiří Štilec, Ph.D. – hudební producent, vedoucí katedry hudební produkce HAMU Praha

Diskutovat budou:

Prof. Ivan Klánský – klavírní virtuos, děkan HAMU
PhDr. Petr Veber – muzikolog, hudební kritik a spoluzakladatel portálu KlasikaPlus
doc. Ing. MgA. Lucie Pešl Šilerová, Ph.D. – muzikoložka, vedoucí katedry hudební produkce JAMU Brno
Vilém Veverka – hudebník
Mgr. Jan Žemla – ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava

Link na live stream 27. 4. 2021 od 17.00: https://youtu.be/7eaQIKS8g48
Link na záznam z 20. 4. 2021https://www.youtube.com/watch?v=JSwxtGQFYBc