Studium očima absolventky: rozhovor s Terezou Bečkovou

Tereza Bečková absolvovala bakalářské studium na Národohospodářské fakultě, ale poté se rozhodla pokračovat v navazujícím magisterském studiu na naší fakultě. Konkrétně vystudovala obor Management a vedlejší specializaci Marketing. Po studiu Terka dva roky cestovala, aby si rozšířila obzory, načerpala nové zkušenosti a zážitky.

 

Terko, můžeš nám říci, proč ses rozhodla pokračovat v navazujícím magisterském studiu na FPH, nikoli na Národohospodářské fakultě?
Studium na Národohospodářské fakultě (obor Ekonomie) mě v mnoha ohledech formovalo a mého rozhodnutí nikterak nelituji. Po třech letech jsem ale zjistila, že se chci vydat jiným směrem. Obor Management a vedení podniku na FPH mi přišlo jako skvělý posun a perfektní řešení. Zpětně vlastně nedokážu říct, jestli jsem si FPH vybrala z nějakého konkrétního důvodu.

 

Bylo pro Tebe pokračování v navazujícím magisterském studiu jasným rozhodnutím, nebo jsi zvažovala, že po bakaláři skončíš?
Bylo pro mě jasným rozhodnutím. Přišlo mi, že pokud bych skončila hned po bakaláři, teoreticky bych ukončila studium v půlce. Věděla jsem, že magisterské studium by navíc společně s vedlejší specializací mělo být méně obecné a více praktické.
Dokážu rozhodnutí o ukončení studia pochopit, pokud má dotyčný smysluplnou práci snů na plný úvazek, která ho naplňuje a necítí, že by jednou chtěl dělat něco jiného. Nebo úspěšně podniká a chce celý projekt posunout ještě dál. Zastávám názor, že je potřeba jít do všeho s vervou a nic by se nemělo dělat napůl. A to včetně studia.

 

Co Ti navazující magisterské studium přineslo?
Má očekávání, že magisterské studium bude méně obecné a více praktické, se naplnila. Našla jsem obor, kterému se v současnosti věnuji a nadále se věnovat chci.

 

Jaký byl Tvůj oblíbený předmět a proč?
Strategický marketing z vedlejší specializace Marketing.
A z velké části to bylo i kvůli vyučujícímu Mgr. Markovi Novinskému. Do té doby jsem se ještě nesetkala s vyučujícím, který by do studia vkládal takové množství času a snahy. Na první hodině už znal jména všech studentů, každý týden jsme od něj obdrželi zpětnou vazbu. A protože šetřil pochvalami, rychle zjistíte, že to, co vás posune, jsou právě rady a konstruktivní kritika, nikoli chvála.
Příprava na každý týden byla časově velmi náročná, současně pro mě byla každá hodina přínosem.

 

Proč sis zvolila vedlejší specializaci Marketing a co Ti tato vedlejší specializace dala?
Dala mi praktické zkušenosti, kamarády a nabídku práce.
Vedlejší specializace Marketing má několik partnerů. Většina předmětů je zakončena projekty ve velkých firmách a hodnotí je lidé z praxe s množstvím zkušeností. Během studia jsem navíc navázala silná přátelství a získala jsem množství kontaktů. Po dokončení vedlejší specializace jsem od jednoho z partnerů obdržela dokonce nabídku práce.

 

Proč ses rozhodla po studiu vycestovat do zahraničí?
Na západě, především v Británii a Holandsku, je to běžná praxe. Přijde mi, že žijeme v sociální (filtrové, názorové) bublině. Není od věci z ní vystoupit a zjistit, jak to funguje jinde. Během 21 měsíců jsem byla v 18 zemích, především v Asii, která je značně specifická a kulturně velmi odlišná. To, co považujeme za správné, tam nemusí být vnímáno stejně. To samé platí samozřejmě i naopak.
Absolvování téhle cesty mě značně formovalo. Neostýchám se říci, že jsem se vrátila jako jiný člověk.

 

Jaké máš plány do budoucna?
V březnu mě čeká týden potápění v Egyptě a poté nástup do nového zaměstnání na pozici Junior Marketing Specialista. Je to má první práce na plný úvazek, takže jsem plná očekávání, vzrušení a přiznávám, mám i malé obavy. Nicméně budu dělat vše proto, abych se tam dobře uvedla.
Snažím se vyhledávat akce a kurzy, které mi rozšíří obzory. Po vzdělání toužím víc než kdy předtím. Mnozí z nás si neuvědomují, že právo na vzdělání není všude samozřejmostí. A už vůbec není samozřejmostí studovat bezplatně na kvalitní univerzitě. I přesto, že se nedomnívám, že je české školství dokonalé a v některých oblastech by si zasloužilo přinejmenším drastickou reformu, jsem za systém vzdělávání v Česku velmi vděčná.

 

Děkuji za rozhovor.

 

Pokud vás zajímají další novinky a zajímavosti z naší fakulty, přidejte se k nám na Facebooku a Instagramu!

Studium očima absolventky: rozhovor s Terezou Bečkovou
  • Autor: Hana Kruczková
  • Vytvořeno:
  • Poslední aktualizace: