Studium očima studenta: rozhovor s Davidem Makovským

David absolvoval bakalářský program Podniková ekonomika a management a nyní studuje navazující magisterský program Management a vybral si vedlejší specializaci Podnikání. Proč si David vybral FPH? Co ho baví právě na podnikání?

 

Davide, proč sis zvolil naši fakultu? Podle jakých kritérií sis vybíral?

Už od mala mě lákalo a zajímalo podnikání a když jsem se na gymnáziu rozhodoval, co bych chtěl v budoucnu dělat, byznys a ekonomie byla jasná volba. Chtěl jsem zůstat v Praze a nabídka předmětů, hlavně propojenost s praxí, mi přišla na podnikohospodářské fakultě nejlepší.

 

Jak bys hodnotil studium na FPH?

Studium mi přijde velice kvalitní a klade se důraz na propojení s praxí, i když nějaké předměty jsou na můj vkus zbytečně teoretické. Myslím si, že FPH dokáže každého připravit velice dobře do budoucího profesního života, ať už se jedná o znalosti, tak hlavně o kontakty, které jsou mezi studenty i učiteli k nezaplacení. Možná jsem měl jen štěstí na učitele, ale přijde mi, že jsou všichni velice ochotní a nápomocní, když člověk potřebuje něco speciálně vysvětlit nebo s něčím pomoci. Jinak velice nudný a nezáživný předmět dokážou podat zajímavě.

 

Věděl jsi od začátku, že chceš pokračovat na navazujícím magisterském studiu? A proč?

Ano, už od začátku studia jsem věděl, že bych chtěl pokračovat na magisterském studiu na FPH, neboť jsem se těšil na více praktických předmětů a vedlejší specializaci. Dalším důvodem byla možnost opětovného výjezdu na Erasmus, který jsem již absolvoval na bakaláři a můžu všem jedině doporučit. V neposlední řadě je to zisk dalších nových kontaktů, které se můžou v budoucnu velice hodit.

Poté, co jsem začal v průběhu bakaláře podnikat, jsem nějakou dobu přemýšlel, jestli má vůbec smysl, abych ve škole zůstával, ale nakonec benefity, které jsem mohl získat a získávám, zvítězily a jsem za to rád. A ačkoliv je možné, že titul, který získám, nikdy nevyužiji, tak se může hodit jako pojistka, kdyby vše selhalo.

 

Proč Tvoje volba padla na vedlejší specializaci Podnikání?

Tato volba byla pro mě jasná již od začátku, neboť od prvního ročníku bakaláře podnikám a lákalo mě dozvědět se více informací. Zároveň jsem volil vedlejší specializaci, která mi dovolí studovat a pracovat zároveň a která to ideálně propojuje.

 

Co Tě na této VS baví?

Jasné propojení s praxí. Člověk se zde naučí všechno, co potřebuje vědět k tomu, aby založil úspěšný byznys. Ačkoliv jsem si musel většinu těchto informací zjistit sám (kéž by byla vedlejší specializace od prvního ročníku na bakaláři), tak mi VS nabídla mnoho nových znalostí, a hlavně mi pomohla tyto informace utřídit, neboť jsem do té doby dělal spoustu věcí hodně punkově.

Další skvělá věc na VS Podnikání je přístup vyučujících. Je zřejmé, že se o nápady studentů opravdu zajímají, dávají skvělý feedback a snaží se, aby studenti doopravdy uspěli. Kromě toho nabízí propojení s odborníky v daných oborech, ať už formou přednášek, diskusí nebo předání kontaktu. Zisk kontaktů jsem již zmiňoval a je to další skvělá věc.

V neposlední řadě je to práce v týmech na nových projektech, kde si můžu vyzkoušet kooperaci s dalšími studenty, kteří jsou podobně zaměření a mohou tak vznikat úplně nové projekty, které by mě ani nenapadly.

 

Založili jste se svým spolužákem mementerra.cz. Jak tento nápad vznikl?

S prvotním nápadem přišel můj tehdejší spolužák Vít Libovický, který hledal ideální dárek pro svoji přítelkyni, ale protože nemohl nic nalézt, rozhodl se, že vytvoří knihu plnou úkolů a místa k zaznamenávání. Takto vznikla první knížka Our Love Challenges. Když Vítek tuto knihu dokončoval, tak mi o ní a celkovém nápadu řekl ve škole. Protože mě tento nápad velice zaujal a měl jsem spoustu dalších nápadů, rozhodl jsem se k Vítkovi přidat. To proběhlo před Vánoci 2016 a již v létě 2017 jsme založili společně firmu.

 

O čem Mementerra je?

V Mementeře věříme, že život je třeba si užívat a že ty nejlepší zážitky si zaslouží být uchovány fyzicky, ne pouze v mobilu. Tvoříme originální vzpomínkové knihy a deníky, díky nimž zažijete nová neotřelá dobrodružství a nikdy na ně už nezapomenete.

Momentálně jsme vytvořili už osm takových knih, které mají různé zaměření. Ať už se jedná o knihu pro páry Our Love Challenges, Cestovatelský deník pro cestovatele nebo Deník mého psa pro čtyřnohého kamaráda, snažíme se vždy odvést co nejkvalitnější práci. Obsah a design vždy konzultujeme s odborníky a zapracováváme zpětnou vazbu od našich zákazníků. Díky tomu se nám podařilo v České republice a na Slovensku prodat již více jak 40 000 kusů knih a plánujeme expanzi do dalších zemí.

 

Co pro Tebe bylo na začátku podnikání nejtěžší?

Naučit se, jak všechno funguje. Mít nápad je jedna věc, ale přetransformovat ho do reálného projektu je věc druhá. Tím to ale nekončí, je potřeba ho i prodat a ideálně se ziskem. Před tím, než jsme začali prodávat, museli jsme se sami naučit a dozvědět velké množství věcí, ať už se jedná o správné nastavení reklam, propagaci na sociálních sítích nebo účetnictví.

Do projektu jsem šel s nějakým očekáváním, ale realita je taková, že je to vždy mnohem náročnější, než člověk očekává. Důležité je tak nevzdat se a pokračovat. V Mementeře jsme měli celkem štěstí, že náš produkt se velice rychle uchytil na trhu a začal se prodávat. A i když jsme v počátku trávili každý den několik hodin balením knížek a jejich posíláním, ten pocit, že si od vás někdo knížku koupil, je k nezaplacení.

 

Proč sis raději zvolil vlastní podnikání místo toho být někde zaměstnán?

Časová flexibilita a možnost být sobě pánem. Nikdo mi neříká, co mám nebo nemám dělat, a ani to za mě nikdo neudělá. Zároveň mám rád o všem přehled a jasně vidím, že každá věc, co udělám, má jasný dopad a výsledek. Nemusím nikoho poslouchat a řídit se příkazy, úkoly si nastavuji sám.

Vlastní management času je další skvělá věc. Kdykoliv, kdy potřebuji, si udělám čas a zároveň mohu plnit svoje úkoly v jakoukoliv dobu. Nemusím nikam docházet na osmou hodinu, ale raději si poležím v posteli a svoje úkoly udělám třeba v deset večer 😀

 

Jak Ti při podnikání pomáhají znalosti ze školy?

Tím, že jsem začal podnikat již v prvním semestru vysoké školy, musel jsem si většinu věcí zjistit a naučit se je sám. K tomu mi tedy škola moc nápomocná nebyla, na druhou stranu, spoustu věcí jsem se učil v následujících semestrech nebo teď na vedlejší specializaci, takže někomu, kdo chce podnikat až po dokončení vysoké školy, znalosti ze školy rozhodně pomohou.

Je jen trochu škoda, že studijní plán má jasně danou strukturu a některé předměty mi přišly trochu zbytečné a nikdy jsem informace z nich nevyužil. Ale ne každý bude podnikat, takže tomu rozumím.

 

Co plánuješ do budoucna?

Určitě bych chtěl pokračovat v podnikání. S Mementerrou máme poměrně velké plány a mimo to rozjíždím i další projekty, které mají velký potenciál. Takže se velice těším, co mi život přinese 😊

 

Sledujte nás na Facebooku a LinkedIn, ať vám už nic neunikne. Zajímavosti najdete i na našem Instagramu a YouTube.

Studium očima studenta: rozhovor s Davidem Makovským
  • Autor: Hana Kruczková
  • Vytvořeno:
  • Poslední aktualizace: