FPH Success: Lucie Veličková, mistryně v aerobiku

Lucka u nás na fakultě studuje bakalářský program Podniková ekonomika a management a kromě studia se věnuje také aerobiku, ve kterém je opravdu dobrá 😊. Získala několik zlatých medailí, a to nejen v ČR, ale i v mezinárodních závodech.

Lucko, jak ses dostala k aerobiku?

Moji rodiče jsou poměrně sportovně založení, a tak nepřicházelo v úvahu, že bych seděla doma na gauči. Ve školce jsem začínala různými tanečky, hraním na flétnu, malováním… V sedmi letech jsem začala navštěvovat aerobikový klub Fit Studio D, ve kterém působím do dnes. Postupně jsem omezila ostatní koníčky a začala se aerobiku věnovat naplno.

Jaké byly Tvoje začátky?

Začínala jsem cvičit ve skupině cca 10 děvčat. Po pár letech mě trenérka vytáhla ze skupiny a postavila na plochu samotnou 😊. Postupně jsem se začala probojovávat na mezinárodní závody díky dobrým výsledkům v ČR.

A abych nebyla stále sama, vždy jsem závodila i v nějaké větší skupině. Přeci jen s 16 dalšími holkami je na tréninku zábava, a o to víc mě do tělocvičny bavilo chodit.

Co považuješ za zásadní krok ve svojí aerobikové kariéře?

V 15 letech jsem byla oslovena jedním z nejúspěšnějších klubů v České republice, což považuji jako jeden ze zásadních zlomů mojí aerobikové kariéry. Hostovala jsem v Juniorském klubu Louny po tři roky. Společně s Adélou Citovou a Eliškou Martinovskou jsme vyhrály mou první mezinárodní medaili. Postupně jsme změnily složení týmu a také jsem zažila první konec kariéry jedné mojí parťačky.

Dojíždění do Loun bylo časově velmi náročné (1 hodina přes Prahu, hodina autobusem z Prahy – dvouhodinový trénink – 2 hodiny zpět domů). Cestu jsem se snažila využívat k učení, protože jindy na to nebyl čas… a kolikrát i ke spánku 😊.

Z Juniorského klubu Louny jsi nakonec odešla. Proč? A co bylo potom?

Po 3 letech jsem se vrátila zpět do domovského klubu, především kvůli časové náročnosti. A začala jsem závodit s mým kamarádem Markem Šotolou. V roce 2018 jsme spolu zažili „zlatou sezónu“, kdy jsme se na všech závodech postavili na nejvyšší příčku, včetně závodů mezinárodních.

Rok 2019 byl oproti tomu lehce kolísavý, v průběhu závodní sezóny jsme se střídali s mou bývalou parťačkou Adélou o první a druhou příčku 😊. Z Mistrovství České republiky jsme si odnesli zlatou medaili, z Evropy stříbrnou a ze světa bronzovou. A opět jsem zažila další loučení s parťákem.

2020 měl být poměrně zajímavý už hlavně z toho důvodu, že jsme složili nový, poměrně věkově rozdílný, tým. Nejmladší holčině je čerstvých 15 let, já se svými 20 lety tvořím zlatý střed a Michal nás doplňuje dalším pětiletým rozestupem – 25 let.

Na sezónu jsme se velmi těšili, bohužel jsme kvůli současné situaci museli po nějakou dobu ukončit přípravu. Nyní už se opět scházíme a chystáme se na novou závodní sezónu.

Několikrát jsi zmínila, že skončil některý z Tvých „parťáků“. Jak to vnímáš? Je to pro Tebe těžké, nebo to bereš jako něco, co k tomu prostě patří?

Bohužel jsme se dostali do věku, kdy přichází na první místo i jiné věci a je čas si konečně trochu odpočinout 😊. Jeden parťák u aerobiku zůstal i nadále, jen z té druhé strany – jako trenér.

Co Ti aerobik dává? Co je to, co Tě i třeba přes únavu motivuje jít dál?

Kamarády, druhou rodinu, fyzickou i psychickou zdatnost, schopnost práce v týmu. Díky častým závodům i schopnost pracovat se stresem a spoustu dalšího… Je to vlastně taková vášeň, která mi dává energii.

Co je pro Tebe naopak na aerobiku na profesionální úrovni nejtěžší?

Délka závodních sezón… přece jen, člověk musí vydržet cca 3-4 měsíce velké fyzické zátěže. Na konci tohoto necelého půlroku jsme velmi vyčerpaní a kolikrát díky únavě přichází i různá zranění.

Proč jsi jako sportovkyně volila Fakultu podnikohospodářskou? Čekala bych spíš volbu FTVS UK 😊

Sport mě velmi baví a určitě se mu budu do budoucna věnovat, ale pouze jako mému koníčku. Výběr vysoké školy jsem směřovala spíše do ekonomické sféry a fakulta FPH mě zaujala především díky velkému propojení s praxí.

Co Ti studium na FPH přináší? Naplnilo to Tvoje očekávání?

Celkový rozhled v podnikání, ekonomické sféře a také nové přátele 😊. Myslím, že FPH má očekávání spíše předčilo.

Jak jde skloubit tréninky, závody a školu?

Začátky byly náročnější, ale postupem času jsme s trenérkou upravily časy tréninků tak, abych vše stíhala a mohla se sportu věnovat naplno i dál. Minulý semestr jsem se však setkala i s krytím závodů se školou. Všichni vyučující mi však vyšli vstříc a neměli s mou neúčastí žádný problém, což velmi oceňuji.

Jaký máš cíl do budoucna?

Mým současným sportovním cílem je získat nominaci na nadcházející mezinárodní šampionáty v roce 2021 a případně „urvat“ i medailovou pozici.

Takovým životním cílem je především být šťastná a zdravá. Celkově snažím řídit mottem – Dělej to, co tě baví.

Sledujte nás na Facebooku a LinkedIn, ať vám už nic neunikne. Zajímavosti najdete i na našem Instagramu a YouTube.