FPH Success: Marek Vašátko, běh na lyžích

Marek Vašátko je teprve v prvním ročníku bakalářského studia na FPH (program Podniková ekonomika a management) a už stihl reprezentovat VŠE na Akademickém mistrovství České republiky v běhu na lyžích.

Jaké to bylo reprezentovat VŠE na Akademickém mistrovství ČR?

Byla to pro mě velice příjemná zkušenost po všech stránkách. Nejen, že jsem si mohl po dlouhé době zazávodit v Novém Městě na Moravě, ale právě díky této akci jsem blíže poznal studenty ostatních fakult, kteří jsou stejní nadšenci do běžeckého lyžování jako já. Jmenovitě bych chtěl poděkovat Pepovi Žížalovi, který naši partu dal dohromady.

Vím, že jeden ze závodů jsi nedokončil, protože se Ti zlomila lyže. Jak se vypořádáváš s těmito situacemi?

Upřímně, na tyto situace nejsem zvyklý. Stalo se mi to vůbec poprvé, že jsem nedokončil závod, a o to víc mě mrzí, že se to stalo v závodě klasickou technikou, na který jsem se těšil ze všeho nejvíc. V dané situaci už nešlo nic jiného dělat, protože jsem neměl nachystané rezervní lyže, takže odstoupení bylo logickým rozhodnutím.

Jsi před závody nervózní?

Nervozita k závodění dozajista patří, nesmí to být však ta, která vás srazí na kolena, ale ta, která vás motivuje k tomu předvést co nejlepší výkon. Postupem času jsem se s nervozitou naučil pracovat tak, aby mi spíše pomáhala, než škodila, a to nejen při sportu, ale i ve škole.

Co Tě přivedlo k běhu na lyžích?

K běhu na lyžích mě přivedli rodiče, kteří nás s bratrem jako malé zkoušeli posílat do různých sportovních oddílů, a zalíbilo se nám právě v oddílu běžeckého lyžování, který nás nadchl svojí neuvěřitelnou všestranností. Díky tomu si troufám říct, že zvládám základy většiny sportů, od kanoistiky, přes fotbal až po gymnastiku.

Co Ti sport do života přinesl?

Pokud bych měl vypíchnout jednu jedinou věc, pak by to byla vytrvalost. Vytrvalost to nezabalit, i když se nic nevyvíjí podle plánu, a následnou snahu změnit okolnosti ve svůj prospěch. To je věc, která mnoha mladým lidem podle mého názoru chybí a z pohodlí domova se tato vlastnost učí jen stěží.

Dále mi sport přináší motivaci překonávat různé výzvy i samotnou touhu se zlepšovat, bez které by výzvy zůstaly pouze nedosažitelné milníky.

A v neposlední řadě musím zmínit své přátele.

Co považuješ za svůj největší sportovní úspěch?

Tím je bezesporu vítězství na MČR v běhu na lyžích v kategorii U18 v disciplíně 7,5 km klasicky s intervalovým startem. Tohoto vítězství si cením z mnoha důvodů. Po nepovedené letní přípravě, nuceném vynechání podzimních přespolních běhů a následném nepovedeném začátku sezony tento výsledek absolutně nikdo neočekával. Zde bych chtěl ještě jednou poděkovat trenérovi, Petru Michlovi, který mě dokázal skvěle připravit nejen po fyzické, ale i technické stránce, která je v běhu na lyžích zásadní. Ne nadarmo se mi při tréninku stává, že na mě ostatní lidé na běžkách pokřikují, jak prý to dělám, že mi to jede samo. Za to vděčím právě jemu. Vážím si toho ještě z jednoho důvodu a to, že jsme v ten den z našeho malého oddílu ve Skuhrově nad Bělou vyhráli dva. Tím druhým člověkem je Zuzka Holíková, která nás nyní reprezentuje na ZOH v Pekingu.

Co je Tvoje oblíbená disciplína v běhu na lyžích a proč?

Asi tou nejoblíbenější by byl právě distanční závod klasickou technikou, protože jsem vždycky měl klasiku o malý kousek lepší než bruslení, které je typické například pro biatlon. A poté bych chtěl zmínit skiatlon, kdy závodník mění v půlce závodu své vybavení z klasického na bruslařské. Tento typ závodu jsem vybral proto, že je zábavný, nevyzpytatelný a mám na něj pouze dobré vzpomínky, protože jsem měl možnost ho vyzkoušet pouze jednou. Bylo to v mé přelomové sezoně, kdy jsem se prosazoval do top 5 v České republice.

Jak jde skloubit studium na vysoké škole a sport na profesionální úrovni?

Neříkám, že je to vždy jednoduché, občas je nutné udělat ústupky z obou stran, ale zvládat se to dá. V určitých ohledech mi to dokonce přijde jednodušší než na gymnáziu, kde mi někteří učitelé nevycházeli vstříc a mysleli si, že sport dělám jenom proto, abych nemusel do školy.

Proč sis vybral Fakultu podnikohospodářskou?

Naše fakulta spojuje dvě věci, které mě baví, a to podnikání a management. Právě proto jsem si ji vybral.

Vidíš nějakou spojnici mezi tím, co studuješ, a sportem?

Určitě, sice jsou i školy, které mají sportu daleko blíž, ale mou vizí by bylo zpropagovat sport široké veřejnosti, tak aby si každý našel ten svůj, který ho bude bavit. Nedostatek pohybu a s ním spojené nemoci jako nadváha, případně obezita, snižují kvalitu života, a to bych chtěl změnit.

Čeho bys rád v budoucnu dosáhl?

Těch věcí by bylo asi hodně, tak se to pokusím zestručnit. V prvé řadě se těším na léto, kdy se s kamarády díky programu DiscoverEU během měsíce chystáme procestovat Evropu. Poté nějaké ty sportovní cíle jako nějaké pěkné umístění na Jizerské 50, nebo uběhnout maraton. A na závěr, z hlediska budoucí kariéry, úspěšně podnikat ve sportovním odvětví.

Další zajímavosti, novinky a užitečné informace od nás z fakulty najdete i na našem Facebooku a Instagramu. A videa na Youtube 😊.

FPH Success: Marek Vašátko, běh na lyžích