FPH Success: Petr Hochman – kapitán reprezentance VŠE ve futsale

Na Fakultě podnikohospodářské (FPH) se potkávají nejen studenti se zájmem o byznys a podnikání, ale třeba i úspěšní sportovci. Petr Hochman je studentem navazujícího magisterského programu Management a zároveň kapitánem futsalové reprezentace VŠE. Společně s ním jsou v týmu ještě další studenti FPH, a to Edis Šahini, Ismar Begič, Tomáš Valín, Ondřej Sýkora, Martin Blažek a Matěj Veselovský. S Petrem jsme si povídali nejen o futsale, ale i o tom, co tyto dva světy – tedy svět byznysu a sportu – spojuje.

Petře, vysvětli nám rozdíl mezi fotbalem a futsalem.

Oba sporty jsou velmi rozdílné, společné mají snad jen to, že kopete do míče a snažíte se dát více gólů než soupeř. Futsal se hraje v hale, čtyři hráči plus brankář na každé straně a střídá se hokejově. Také míč je jiný, menší a těžší, takže skáče jen velmi málo. Mimo jiné se také kopou auty a počítají fauly, za 6 faulů během poločasu se kope penalta z 10 metrů. Futsal je také mnohem více svázaný taktikou, každý tým má připraveno spoustu signálů na všechny možné herní situace jako jsou auty, rohy nebo rozehrávky od brankáře.

Jak ses k futsalu dostal?

Začal jsem s ním asi v 16 letech, když jsme s kamarády začali hrát za dorostenecký tým tehdy prvoligového týmu Benago Zruč nad Sázavou. Tam se nám ve druhé sezóně podařilo skončit na 3. místě v republikovém finále a já pak dostal pozvánku do reprezentace do 19 let. Povedlo se mi také dostat do A-týmu Benaga, po jehož zániku jsem pokračoval ve Spartě a následně v Mělníku. Dohromady jsem nasbíral přes 50 zápasů v 1. lize.

Proč ses rozhodl reprezentovat VŠE? Co obnášelo dostat se do týmu?

VŠE jsem reprezentoval nejdříve ve fotbale, když jsem se na konci roku 2019 dostal do nominace na turnaj JFC v čínském Shenzhenu, který se nám podařilo vyhrát. Při odletu jsem znal asi jen 3 spoluhráče, ale během 10 dní jsme si vytvořili neuvěřitelnou partu, se kterou se potkáváme pravidelně dodnes, a to ve volném čase i během pracovních záležitostí. Díky tomuto historickému úspěchu pak následně několik kluků začalo reprezentovat VŠE také ve futsale.

Byl pro váš tým rok 2022 úspěšný?

Rok 2022 byl pro VŠE i mě osobně asi nejúspěšnějším v životě. V květnu jsme v Miláně vybojovali první futsalový titul, na který se nám povedlo navázat na světovém šampionátu v Barceloně, kde jsme rozhodně nebyli favority. Navíc jsme skončili na čtvrtém místě v Univerzitní fotbalové lize a těsně před Vánoci vybojovali bronz v Univerzitní futsalové lize. Tenhle rok bude tedy velmi těžké překonat, ale určitě to zkusíme.

Naučil Tě sport něco, co se Ti hodí i ve škole?

Myslím, že spoustu věcí. Velmi nerad prohrávám, takže dokážu i při testech a zkoušeních bojovat až do konce. Sport je také o týmu, takže ve mně určitě vybudoval i týmového ducha. Nejvíce si však cením kamarádů, které jsem si na VŠE díky sportu našel a se kterými se velmi podporujeme ve škole i třeba v podnikání. Stali se z nás nejlepší kamarádi, což je podle mě to nejvíc, co vám škola může do života dát.

A je naopak něco, co ses naučil na FPH a co uplatníš i ve sportu?

Studuji management a myslím, že v kabině i na hřišti patřím k těm, co velmi často a rádi komunikují, takže se mi hodí různé manažerské dovednosti, které jsem se na FPH naučil.  Jako kapitán bych měl mít také určité vůdčí schopnosti, takže doufám, že hodiny Manažerského vyjednávání, Managementu nebo Leadershipu ve mně nějaké stopy zanechaly. 😁

Proč ses jako sportovec rozhodl studovat na Fakultě podnikohospodářské?

Bakaláře jsem vystudoval na NF, ale jelikož neplánuji být ekonomem nebo politikem, rozhodl jsem se přejít na FPH. Líbí se mi, jak je naše fakulta zaměřena hodně na praxi, což se mi hodí v mém podnikání i zaměstnání.

Jde skloubit škola a sport na vrcholové úrovni?

To je pro mě těžká otázka, protože nejsem vrcholovým sportovcem. Fotbal hraji jen pro zábavu a futsal na nejvyšší úrovni jsem přestal hrát poté, co jsem si přetrhal vazy v obou kolenou. V týmu každopádně máme kluky, kteří se sportem živí a zvládají u toho studovat. Kantoři v tomto ohledu vychází poměrně vstříc a kdykoliv jsme reprezentovali školu, byli ochotni posouvat deadliny odevzdání prací nebo nás nechali napsat test v jiném termínu.

Co je ta pomyslná meta, které bys chtěl ve sportu dosáhnout?

Jelikož na klubové úrovni již žádnou metu nemám, aktuálně mám cíle hlavně v univerzitním sportu. V květnu pojedeme s největší pravděpodobností na turnaj do Srbska, který by měl být velmi kvalitně obsazen a my ho samozřejmě budeme chtít vyhrát. Druhým cílem bude Univerzitní futsalová liga, ve které máme opět jen ty nejvyšší cíle.

Plánuješ se futsalu věnovat i po dostudování? Co je Tvoje vysněná práce?

Přemýšlím, že bych opět zkusil naskočit do nejvyšší futsalové ligy, abych mohl bojovat o nominaci na Akademické mistrovství světa, které se bude konat v roce 2024 v Argentině. Ale zatím tomu nechávám volný průběh a uvidím, jak se vše vyvine. Co se týče práce, od léta pracuji v menší konzultační firmě přímo u VŠE, kde mě práce velmi baví. Navíc máme s kamarádem (mimochodem z FPH i futsalového a fotbalového týmu) tady v Praze tři únikové hry, ke kterým bychom do budoucna rádi přidali další.

Centrum tělesné výchovy a sportu poskytuje podporu vrcholovým sportovcům. Vše o této podpoře je přehledně shrnuto v článku v iListu zde.

Další zajímavosti, novinky a užitečné informace od nás z fakulty najdete i na našem Facebooku a Instagramu. A videa na Youtube.

FPH Success: Petr Hochman – kapitán reprezentance VŠE ve futsale