FPH Success: Profesionální florbalista Josef Juha

Josef nejen hraje profesionálně florbal za AC Sparta Praha, ale také studuje u nás na fakultě bakalářský program Podniková ekonomika a management. S Josefem jsme si povídali nejen o sportu, ale třeba i o tom, jak jde vše dohromady zvládnout.

Jaké to je věnovat se profesionálně sportu a zároveň studovat na vysoké škole?

Dobrý den, ahoj!

Řeknu to jednoduše, neumím se moc nudit, takže tahle časová vytíženost mi fakt vyhovuje. Tréninky mám v odpoledních hodinách a tak si rozvrh skládám tak, aby to všechno klapalo.

Proč právě florbal a jak ses k němu dostal?

Od malička jsem chtěl sportovat a to, že je to florbal, je shoda spousty náhod. Původní myšlenka mých rodičů byla, že je to kolektivní a bezkontaktní sport. Florbal jako takový rozhodně kolektivním zůstal, ale bezkontaktní už dávno není. 🙂

Co formovalo Tvůj vztah ke sportu?

Byla to asi hlavně parta a přátelství, která jsem si ve sportovním prostředí vytvořil. Měl jsem možnost se díky sportu podívat do spousty zemí, kam bych se jinak asi jen tak nedostal. Takže se to celkově tak hezky vyvíjelo, až se z florbalu a sportu obecně stala moje priorita. Samozřejmě se vzděláním.

Kudy vedla Tvoje cesta do AC Sparta Praha?

Prošel jsem veškerými mládežnickými kategoriemi v FbŠ Bohemians, v roce 2017 jsem přestoupil na rok do Švédska, kde jsem měl možnost hrát za Pixbo Wallenstam, a po návratu zpět do Čech jsem následující sezónu přestoupil právě do pražské Sparty. A za mě to bylo naprosto skvělé rozhodnutí, které mi značně pomohlo ve sportovním ale i lidském rozvoji.

Kolik času Ti zaberou tréninky?

To se snad ani nedá pořádně spočítat. Tréninky mám skoro každý den a někdy i dvoufáze, hodně záleží na harmonogramu našich zápasů. Takže je to minimálně 6-7 tréninkových jednotek týdně.

Jak dokážeš skloubit sport a školu? A máš čas i na něco dalšího kromě studia a sportu?

Když se chce, všechno jde. Je to hodně o komunikaci se školou a zároveň o projevení zájmu, že chci aby to fungovalo. Pevně věřím, že když lidem ukážu, že se zajímám, vyjdou mi pak vstříc. A zatím to funguje. 🙂

Co Ti sport takzvaně „dal a vzal“?

Nemám pocit, že by mi sport něco vzal. Kdybych to nechtěl dělat, tak to nedělám. Takže nejsem úplně zastánce té myšlenky, že sportovci musí něco obětovat.  Sport a florbal jako takový mě obohacuje o spoustu zajímavých lidí, zážitků, ale i znalostí, které musím jako sportovec mít. Ať už je to o regeneraci, spánku, stravě, o tělu, které se musím učit poctivě poslouchat. A věřte, že tam je toho spousta, co mi florbal přináší, takzvaně dává.

Co považuješ za svůj dosavadní největší úspěch?

Je to bezpochyby historicky první Zlatá medaile z MS v Halifaxu v roce 2019. To je věc, na kterou budu už vždycky vzpomínat.

Proč sis zvolil program Podniková ekonomika a management na naší fakultě?

Celkově se tento program shodoval s tím, co mě baví. Ať už je to vzdělávání se v roli leadershipu nebo managementu. K tomu se mi líbila úroveň výuky angličtiny a v neposlední řadě to byl přístup ke sportovcům ze strany VŠE. Aktuálně jsem v programu VŠE UNIS, který poskytuje skvělou podporu univerzitním sportovcům, a to je taky moc důležitý faktor, který mě akorát utvrdil v mé volbě.

Čeho bys rád dosáhl (nejen ve sportu 😊?

Chtěl bych být součástí týmu, který vyhraje domácí MS. A zároveň bych chtěl mít pozitivní vliv na mladší generace a stát se tak sportovním vzorem.

Další zajímavosti, novinky a užitečné informace od nás z fakulty najdete i na našem Facebooku a Instagramu. A videa na Youtube 😊.

FPH Success: Profesionální florbalista Josef Juha