FPH Success: Tomáš Havran a IT bezpečnost

Tomáš Havran studuje u nás na fakultě magisterský navazující program Management s vedlejší specializací Sales Management. Tomáš během studia založil firmu Datactive, která se zabývá ochranou dat. Je také jednatelem malé digitální agentury a navíc má další internetové projekty.

Popište nám Vaše podnikání.

Před 5 lety jsem vymyslel způsob, jak firmy chránit před datovými úniky na veřejných úložištích a nezabezpečených ftp serverech. Jen pro představu, monitoruji servery jako Uložto, automaticky stahuji obsah a automaticky procházím obsah těchto souborů. To dělám pro dalších 100+ zdrojů.  Mezi moje klienty patří banky, pojišťovny, investiční skupiny nebo firmy z oboru telekomunikací a prodeje energií.  Moje firma se nazývá Datactive. Daří se mi nacházet databáze klientů, smlouvy, stavební plány, zálohy emailů a další citlivá data.

Proč zrovna ochrana dat? Jak Vás to napadlo?

Tak k tomu se váže takový otřepaný příběh. Právě před 5 lety jsem si chtěl stáhnout film „Obchodník se smrtí“ z jednoho takového úložiště a vedle pirátských kopií jsem objevil databáze klientů bank, pojišťoven, prodejců energií a mnoho dalších citlivých firemních dat. Zjistil jsem, že neexistuje nějaká aktivní ochrana, a začal jsem tyto úložiště dlouhodobě monitorovat a aktivně řešit soubory uniklé na internetovou síť.

Povězte nám něco o Vašich dalších projektech a o digitální agentuře, ve které jste jednatelem.

Mimo Datactive mám podíl ještě v jedné digitální agentuře, kterou jsem založil se svým kamarádem a vlastně i spolužákem z FPH. Po několika letech v online prostředí, kdy spolupracuji se špičkovými lidmi, mi dávalo smysl založit takový subjekt, který by zastřešoval aktivity spojené s online marketingem.

Jak jde skloubit studium a podnikání?

No, tohle je kapitola sama o sobě. Je to náročné a často musíte volit, co vám přináší větší užitek :). Ale každopádně skloubit to jde, jen to chce mít chuť a najít si v tom vlastní motivaci.

Využil jste věci, co jste se naučil, v podnikání?

Určitě jsem dost poznatků z FPH použil, nebo naopak jsem spíš teorii poznával na příkladech z vlastní podnikatelské praxe. Nejvíc mi ale dal semestr vedlejší specializace Sales Management pod taktovkou pana Říhy. Za mě osobně to byl půl rok opravdu manažerských dovedností v oblasti obchodu a marketingu.

Proč jste si ke studiu vybral Fakultu podnikohospodářskou VŠE?

Měl jsem tu hodně kamarádů a obor se mi líbil, proto jsem zvolil právě tuto fakultu.

Bylo pro Vás jasnou volbou pokračování na magisterském navazujícím studiu a proč?

Kdybych nestudoval dál a nedotáhl bych školu do konce, tak vím, že bych si to v budoucnu vyčítal. Jasně, práci mám slušnou a možná je zde na místě otázka, jestli opravdu potřebuji titul. Za mě vysoká škola není o tom získat titul, ale spíš si myslím, že vysokoškolské studium má člověka tak nějak dodělat po lidské stránce.

Na základě čeho jste si vybral vedlejší specializaci Sales Management?

Obchod je ve firmách jednou ze tří nejdůležitějších oblastí. Jako dobrý obchodník máte dost dobrou pozici se za poměrně krátkou chvíli posunout jak kariérně, tak platově. A vlastně k tomu potřebujete jen umět mluvit s lidmi a dobře je poslouchat.

Co Vám navazující studium a vedlejší specializace Sales Management přinesly?

Já bral vedlejší specializaci Sales Management jako audit svých obchodních dovedností. Vypiloval jsem prezentační dovednosti i techniky vyjednávání. Uvědomil jsem si, co dělám v jednáních špatně, a dokázal plno chyb velice dobře eliminovat.

Jaký byl Váš oblíbený předmět a proč?

Takhle plošně to nejsem schopen určit, protože každý předmět mi něco dal. Ale třeba techniky vyjednávání na VS Sales Management byly naprosto super!

Jaké máte plány do budoucna?

Upřímně řečeno odstátnicovat a jít do důchodu by bylo super, ale to by mi vydrželo jen pár dní :). Myslím si, že budu primárně rozšiřovat svoje znalosti a znalosti kolegů v oblasti IT security. Máme nějaké obchodní výzvy jak v Čechách, tak v zahraničí a na ně je potřeba se zaměřit.

Děkuji za rozhovor.

Další zajímavosti, novinky a užitečné informace od nás najdete i na našem Facebooku a Instagramu. A videa na Youtube 😊